sobota, 1 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek ostrzega przed ideologiami w Kościele i na świecie

Papież Franciszek ostrzega przed ideologiami w Kościele i na świecie

W rozmowie z dziennikarzami podczas powrotu z Mongolii, Papież Franciszek porusza różne tematy, w tym nadchodzące Zgromadzenie Ogólne Synodu, i podkreśla, że jego niedawne uwagi skierowane do młodych katolików rosyjskich były zachętą, aby nie zapomnieli o swoim dziedzictwie kulturowym.

Wizyta w Mongolii

Podczas tradycyjnej konferencji prasowej w samolocie papieskim wracającym do Rzymu z Mongolii, Papież odpowiadał na pytania dotyczące celu jego wizyty w tym kraju. Wyjaśnił, że głównym celem była wizyta w małej katolickiej społeczności i dialog z historią i kulturą ludu mongolskiego.

Ewangelizacja a Prozelityzm

Franciszek podkreślił, że ewangelizacja nie powinna być postrzegana jako prozelityzm. Zaznaczył, że prozelityzm zawsze ogranicza, podczas gdy wiara rośnie przez przyciąganie. Ewangelizacja powinna prowadzić dialog z kulturą.

Dialog międzycywilizacyjny

Papież zwrócił uwagę na możliwość wykorzystania Ułan Bator jako platformy do międzynarodowego dialogu między Europą a Azją. Wskazał na unikalną “mistykę trzeciego sąsiada” Mongolii, która polega na dążeniu do dialogu z krajami poza jej dwoma głównymi sąsiadami, Rosją i Chinami.

Relacje z Chinami

Franciszek podkreślił, że relacje z Chinami są bardzo szanowane. Wspomniał o misji kardynała Zuppiego do Pekinu i misji na Ukrainę. Papież wyraził wielki szacunek dla ludu chińskiego.

Synodalność w Kościele

Papież Franciszek podkreślił, że synodalność nie jest jego wynalazkiem, ale jest to starożytna rzeczywistość. Zaznaczył, że Synod nie jest parlamentem, ale miejscem dialogu pod wpływem Ducha Świętego.

Podobne wiadomości

Popularne tematy