poniedziałek, 3 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaUkraina: dzieci wracają do szkoły, mimo trwania wojny

Ukraina: dzieci wracają do szkoły, mimo trwania wojny

Rozpoczęcie roku szkolnego mimo wojny

Dziś, 1 września, rok szkolny oficjalnie rozpoczyna się na Ukrainie, mimo trwającej wojny. W wywiadzie dla Vatican Media, salezjański ksiądz, ojciec Petro Mayba, szef Departamentu Edukacji Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, zastanawia się nad trudnościami i sytuacją dzieci i nauczycieli.

Skutki wojny dla dzieci

Nie ma w kraju dziecka, które nie zostałoby dotknięte tą tragedią w jakiś sposób. Wiele dzieci i młodzieży nie będzie mogło uczęszczać do szkoły z powodu konfliktu. Do końca sierpnia 2023 roku, według Prokuratury Generalnej, zginęło 503 dzieci, a ponad 1117 zostało rannych w wyniku wojny.

Zniszczenie struktur akademickich

Od początku inwazji Moskwy, 3,389 budynków szkolnych i uniwersyteckich zostało uszkodzonych na Ukrainie, z czego 361 zostało całkowicie zniszczonych.

Nauka w czasach wojny

“Po długim okresie nauczania online, dzieci chcą wrócić do szkoły, spotkać się z rówieśnikami, nawiązać więzi społeczne przez żywą komunikację,” powiedział ojciec Petro Mayba w wywiadzie dla Vatican Media.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kluczowym warunkiem dla szkoły, która chce oferować zajęcia stacjonarne, jest odpowiedni schron przeciwlotniczy.

Psychologiczne wyzwanie dla nauczycieli

Bycie nauczycielem podczas trwania wojny nie jest łatwe z psychologicznego punktu widzenia. “Nauczyciele muszą przede wszystkim radzić sobie z własnym stresem, ale potem muszą też wspierać dzieci,” wyjaśnia Salezjanin.

Ból dzieci tracących rodziców

Don Petro Mayba mówi o wielkim bólu, który odczuwa, rozmawiając z dziećmi i młodzieżą. “Jednym z najtrudniejszych rzeczy,” wyjaśnia, “jest kiedy dzieci tracą rodziców, zwłaszcza ojców, którzy giną na froncie.”

Pocieszenie bliskością

Czasami, jak podkreśla ojciec Mayba, “trudno jest zarówno słuchać bólu tych, którzy stracili męża lub rodzica, jak i znaleźć odpowiednie słowa, aby ich wspierać i pomagać im”. Jedyną rzeczą, którą można zrobić, która jest również “najważniejsza”, jest “bycie blisko nich, pozwolenie im mówić i próba pomocy w ich powrocie do zdrowia.”

Podobne wiadomości

Popularne tematy