sobota, 13 kwietnia, 2024
Strona głównaPolskaKatowiceTribut dla ofiar niemieckich zbrodni: Akcja „Zapal Znicz Pamięci”

Tribut dla ofiar niemieckich zbrodni: Akcja „Zapal Znicz Pamięci”

Wspominanie ofiar zbrodni to ważny element naszej historii. Dzięki inicjatywom takim jak „Zapal Znicz Pamięci”, możemy oddać hołd tym, którzy stracili życie z rąk niemieckiego okupanta.

Historia Akcji

„Zapal Znicz Pamięci” to już piętnasta edycja akcji medialno-edukacyjnej przeprowadzanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Jej głównym celem jest upamiętnienie ofiar niemieckich zbrodni dokonanych na terenach wcielonych w 1939 roku do III Rzeszy.

„Krwawy Poniedziałek” w Częstochowie

4 września 1939 roku miała miejsce jedna z najbardziej tragicznych zbrodni wojennych – niemiecka zbrodnia wojenna w Częstochowie. Po śmierci dziewięciu niemieckich żołnierzy, kilkuset mieszkańców miasta padło ofiarą brutalnego mordu.

Upamiętnienie ofiar na terenach Polski

Akcja „Zapal Znicz Pamięci” przypomina tragiczny los tysięcy Polaków zamordowanych przez Niemców. Do końca 1939 roku, na terenach wcielonych do III Rzeszy, życie straciło około 40 000 przedstawicieli polskiej inteligencji.

Zachęta do uczestnictwa

22 października 2023 roku IPN zachęca wszystkich do indywidualnych ceremonii upamiętniających. Osoby, które dostarczą zdjęcia z opisem, mają szansę na uczestnictwo w Koncercie Zaduszkowym w Poznaniu.

Dzięki inicjatywom takim jak „Zapal Znicz Pamięci”, możemy nie tylko oddać hołd ofiarom, ale także przypomnieć młodszym pokoleniom o ważnych wydarzeniach z naszej historii.

Podobne wiadomości

Popularne tematy