sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaŻłobek Watykański przypomina nam o tragedii w Ziemi Świętej

Żłobek Watykański przypomina nam o tragedii w Ziemi Świętej

W sercu Watykanu, podczas corocznej ceremonii poświęconej darczyńcom szopki bożonarodzeniowej i choinki na Placu Świętego Piotra, Papież Franciszek wygłosił poruszające przemówienie. Podkreślił on, że szopka, będąca hołdem dla pierwszej sceny narodzin Jezusa ustanowionej przez św. Franciszka z Asyżu, skłania nas do refleksji nad trwającą tragedią w Ziemi Świętej.

Historia i znaczenie szopki

Szopka watykańska w tym roku nawiązuje do tradycji zapoczątkowanej przez św. Franciszka z Asyżu w Greccio 800 lat temu. Papież Franciszek zwrócił uwagę na głęboką historyczną więź między Greccio a Betlejem, miejscem narodzin Jezusa. W kontekście trwającej wojny w Ziemi Świętej, gdzie Jezus przyszedł na świat, szopka nabiera szczególnego znaczenia jako symbol bliskości i duchowego wsparcia dla cierpiących mieszkańców tego regionu.

Cisza i modlitwa: drogowskazy duchowe

Papież podkreślił, że każda szopka, zarówno ta publiczna, jak i te w naszych domach, powinna budzić w nas tęsknotę za ciszą i modlitwą. W naszym często zabieganym życiu, cisza pozwala nam wsłuchać się w słowa Jezusa, a modlitwa umożliwia wyrażenie wdzięczności i czułości, jaką budzi w nas scena narodzin Chrystusa. Maryja, milcząco kontemplująca i adorująca, jest tutaj naszym wzorem.

Choinka z Watykanu: symbol ekologicznej świadomości

Obok szopki na Placu Świętego Piotra stanęła 28-metrowa świerk, który musiał zostać ścięty z powodu ryzyka zawalenia. Po zakończeniu świąt, drewno z choinki zostanie wykorzystane do wykonania zabawek dla potrzebujących dzieci. Papież Franciszek pochwalił to działanie jako wyraz szacunku i wdzięczności za dary Bożego stworzenia, podkreślając znaczenie “małych gestów” w ekologicznej przemianie.

Uroczystość inauguracyjna

Ceremonia odsłonięcia szopki i zapalenia świateł na choince, zaplanowana na godzinę 17:00 czasu rzymskiego, miała być przewodzona przez kardynała Fernando Vérgeza Alzaga, prezydenta Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Szopka i choinka pozostaną na placu aż do Święta Chrztu Pańskiego, 7 stycznia 2024 roku.

W tym roku szopka i choinka w Watykanie nie są tylko pięknymi symbolami świąt Bożego Narodzenia, ale także przypomnieniem o głębokich duchowych i społecznych wymiarach tych tradycji. Papież Franciszek, poprzez swoje słowa i działania, zachęca nas do refleksji nad naszą rolą w świecie, podkreślając znaczenie małych gestów, ciszy, modlitwy i empatii wobec cierpiących. To przesłanie, wykraczające poza granice Watykanu, dotyka serc ludzi na całym świecie, przypominając o uniwersalnych wartościach miłości, pokoju i braterstwa.

Podobne wiadomości

Popularne tematy