sobota, 4 maja, 2024
Strona głównaReligiaSzwedzka Rada Chrześcijańska potępia spalenie Koranu w Sztokholmie

Szwedzka Rada Chrześcijańska potępia spalenie Koranu w Sztokholmie

Incydent przed Wielkim Meczetem w Sztokholmie

28 czerwca, podczas obchodów muzułmańskiego święta Eid al-Adha, 37-letni mężczyzna podeptał egzemplarz Koranu przed Wielkim Mecztem w Sztokholmie, po czym wyrwał i spalił kilka jego stron. “To celowe naruszenie muzułmańskiej wiary i tożsamości oraz atak na ludzi wierzących” – wyraziła swoje oburzenie szwedzka ekumeniczna organizacja.

Reakcje na profanację

Profanacja w stolicy Szwecji wywołała gwałtowne reakcje na całym świecie. Ambasada szwedzka została zaatakowana w stolicy Iraku, Bagdadzie. Salwan Sabahmetti Momika, urodzony w Iraku obywatel szwedzki, który uciekł ze swojego kraju do Szwecji, jest teraz podejrzany o nienawiść etniczną i rasową.

Oświadczenie Szwedzkiej Rady Chrześcijańskiej

Prezydium Szwedzkiej Rady Chrześcijańskiej (SKR) opublikowało oświadczenie potępiające ten gest. “Jako chrześcijańskie kościoły, bronimy prawa każdej osoby do praktykowania swojej wiary, niezależnie od religii. Spalenie Koranu to celowe naruszenie muzułmańskiej wiary i tożsamości, ale widzimy to również jako atak na wszystkich nas, ludzi wierzących. Dlatego chcemy wyrazić naszą solidarność z muzułmańskimi wierzącymi w naszym kraju”.

Reakcja premiera Szwecji

Szwedzki premier Ulf Kristersson również potępił profanację na konferencji prasowej: “Myślę, że powinniśmy dojść do siebie w Szwecji”, powiedział. “Jesteśmy w poważnej sytuacji politycznej i bezpieczeństwa i nie ma powodu, aby obrażać innych ludzi”.

Demonstracje przeciwko Koranowi

Demonstracje przeciwko Koranowi odbywają się w Szwecji od 2020 roku. W styczniu tego roku spalenie świętej księgi islamu przed ambasadą turecką wywołało międzynarodowy protest, a Turcja następnie zawetowała wejście Szwecji do NATO. Autoryzacja dla najnowszej demonstracji została udzielona po wyroku Sądu Apelacyjnego, który stwierdził, że policjaNie może odmawiać zgromadzeń z powodu ryzyka ataków.

Podsumowanie

Incydent spalenia Koranu w Sztokholmie wywołał międzynarodowe oburzenie i potępienie. Szwedzka Rada Chrześcijańska, jak i premier kraju, wyraziły swoje potępienie dla tego aktu, uznając go za atak na wolność wyznania i solidarność między różnymi grupami religijnymi. W obliczu rosnącej napięcia, ważne jest, aby społeczność międzynarodowa podjęła działania na rzecz promowania tolerancji i zrozumienia między różnymi grupami wyznaniowymi.

Podobne wiadomości

Popularne tematy