sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaReligiaKardynał Zuppi: Próbujemy przywrócić ukraińskie dzieci do domu

Kardynał Zuppi: Próbujemy przywrócić ukraińskie dzieci do domu

Kardynał Matteo Zuppi, który pełnił funkcję papieskiego wysłannika na Ukrainę i do Moskwy, przypomina, że kluczowym priorytetem jest powrót ukraińskich dzieci do ich domów. Potwierdził, że spotkał się z Papieżem Franciszkiem po swoich misjach.

Po swoich misjach na Ukrainie i w Moskwie, kardynał Matteo Zuppi stwierdził, że powrót ukraińskich dzieci do domu jest kluczowym priorytetem. To podkreślił prezydent Włoskiej Konferencji Episkopatu (CEI), kardynał Zuppi, odpowiadając na pytania zadane mu przez dziennikarzy we wtorek wieczorem. Potwierdził również, że spotkał się z Papieżem po swoich ostatnich wizytach zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji, aby dążyć do pokoju i pracować nad rozwiązaniem problemów humanitarnych.

“Teraz musimy pracować dla tych, którzy są najbardziej pokrzywdzeni, jak dzieci” – wyjaśnił Zuppi. Wyraził zainteresowanie uruchomieniem mechanizmu, który mógłby im pomóc, i ponownie podkreślił silne zobowiązanie humanitarne. “Mamy nadzieję zacząć od najmłodszych, tych najbardziej wrażliwych” – powiedział.

“Dzieci muszą móc wrócić na Ukrainę. Dlatego następnym krokiem będzie najpierw sprawdzenie dzieci, a potem zobaczenie, jak je przywrócić, zaczynając od najbardziej wrażliwych.”

Kardynał Zuppi zakończył swoją misję na Ukrainie 5-6 czerwca po intensywnym harmonogramie spotkań z władzami cywilnymi i religijnymi, a także czasie poświęconym na modlitwę i refleksję, w kraju zniszczonym przez trwającą wojnę wywołaną rosyjską inwazją 24 lutego 2022 roku.

Podczas wizyty kardynał odwiedził katedrę św. Zofii w Kijowie, spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i innymi przedstawicielami politycznymi. Wizyta w mieście Bucha była dla kardynała głęboko poruszającym momentem, kiedy modlił się przed grobami dziesiątek cywilów, którzy zostali zabici przez rosyjskie wojska podczas ich wycofywania się z stolicy w marcu 2022 roku. Wielu z nich zostało torturowanych i pochowanych w masowych grobach.

Kardynał Zuppi prowadził rozmowy z Dmytro Lubinets, ukraińskim parlamentarnym komisarzem ds. praw człowieka, aby omówić kwestię ukraińskich dzieci na rosyjsko-okupowanych terytoriach oraz sytuację więźniów, w tym cywilów.

Podczas swojego pobytu kardynał Zuppi prowadził ważne spotkania, takie jak te z Jurijem Uszakowem, asystentem prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. spraw zagranicznych, i z Marią Lwovą-Belovą, komisarzem ds. praw dziecka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej.

“Podczas tych spotkań” – czytamy w oświadczeniu – “silnie podkreślono humanitarny aspekt inicjatywy, a także pilną potrzebę osiągnięcia tego pokoju, który jest bardzo pożądany”.

Podczas krótkiej wizyty w kościele św. Mikołaja w Tolmachach, który jest częścią Galerii Trietiakowskiej, kardynał Zuppi, jak podaje komunikat, “zatrzymał się na modlitwie przed ikoną Matki Bożej Włodzimierskiej, której powierzył swoją misję”.

Papieski wysłannik miał również “owocne” spotkanie z patriarchą Cyrylem Moskiewskim i całej Rusi, któremu “przekazał pozdrowienia Świętego Ojca i z którym omówił również inicjatywy humanitarne, które mogłyby ułatwić pokojowe rozwiązanie”.

Podczas prezentacji książki Andrei Riccardi w wtorek wieczorem, kardynał Zuppi podkreślił, jak “książka jest dziś przydatna, ponieważ pomaga nam rozwijać świadomość momentu, w którym żyjemy (…) i zrozumieć, że rozwiązania wojny muszą być szukane w złożoności rzeczywistości”.

Podobne wiadomości

Popularne tematy