sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaSynod dąży do zrekompensowania śladu węglowego nadchodzącego Zgromadzenia Ogólnego

Synod dąży do zrekompensowania śladu węglowego nadchodzącego Zgromadzenia Ogólnego

Generalne Sekretarstwo Synodu zobowiązuje się do pracy nad zrównoważonym Zgromadzeniem Ogólnym w październiku, w związku z przygotowaniami Papieża Franciszka do wydania drugiej części swojej encykliki “Laudato si'”.

Nowe zobowiązanie do ochrony Stworzenia

We wtorek, 19 września, Generalne Sekretarstwo Synodu ujawniło swoje nowe zobowiązanie do ochrony Stworzenia. Inicjatywy, ogłoszone przed publikacją “nowego” Laudato si’ Papieża Franciszka, polegają na wyborach mających na celu zrekompensowanie pozostałych emisji CO2 produkowanych przez zbliżające się 16. Zgromadzenie Ogólne Synodu.

Współpraca z Fundacją SOS Planet

Rzeczywistość ta stała się możliwa dzięki współpracy z Fundacją SOS Planet oraz technicznym know-how LifeGate, które kontynuują sukces ich wspólnych działań podczas Zgromadzenia Synodu w 2019 roku.

Poświęcenie dla ochrony środowiska

Poświęcenie Synodu dla ochrony środowiska to nie tylko polityka, ale odzwierciedlenie nauk Papieża Franciszka, wyrażonych w jego encyklice Laudato si’, dotyczącej troski o nasz wspólny dom.

Cytat Papieża Franciszka

“Jak nigdy dotąd nie krzywdziliśmy i nie źle traktowaliśmy naszego wspólnego domu, jak to miało miejsce w ciągu ostatnich dwustu lat. Jednak jesteśmy wezwani, by być narzędziami Boga Ojca, aby nasza planeta była taka, jaką chciał, gdy ją stworzył, i odpowiadała Jego planowi pokoju, piękna i pełni.”

Projekt rekompensacji emisji węgla

Wybrany projekt rekompensacji emisji węgla będzie realizowany w Nigerii i Kenii, łącząc ochronę ekologiczną, zaangażowanie społeczności i konkretną pomoc dla ludzi w tych regionach.

Dla społeczności na marginesie

Synod podkreśla, że w centrum tej inicjatywy leży zamiar znaczącego zmniejszenia zużycia nieodnawialnej biomasy i paliw kopalnych do gotowania i oczyszczania wody.

Finanse zrównoważone

Synod zauważa również, że innowacyjny model finansowania tego projektu jest świadectwem jego zrównoważoności. Dochody uzyskane ze sprzedaży kredytów węglowych zostaną zainwestowane ponownie w wsparcie lokalnych partnerów aktywnie zaangażowanych w produkcję, dystrybucję i konserwację wspomnianych technologii.

W końcu Sekretariat Synodu nazywa inicjatywę “wcieleniem dążenia Synodu do ochrony stworzenia, łącząc duchowość z praktycznym działaniem”, co jest odzwierciedleniem wezwania Papieża Franciszka do sprawienia, by nasza planeta odpowiadała planowi Boga dotyczącemu “pokoju, piękna i pełni”.

Podobne wiadomości

Popularne tematy