piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaReligiaŚwięta Bożego Narodzenia: przesłanie papieża Franciszka o Ziemi Świętej

Święta Bożego Narodzenia: przesłanie papieża Franciszka o Ziemi Świętej

Podczas spotkania z grupą aktorów wystawiających żywe szopki bożonarodzeniowe w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie, papież Franciszek ponownie zwrócił uwagę na trwający konflikt w Ziemi Świętej. Jego słowa podkreślają bliskość i współczucie dla wszystkich cierpiących z powodu wojny.

Konflikt w Ziemi Świętej: wezwanie do modlitwy i wsparcia

Papież wyraził swoją bliskość dla ludzi dotkniętych wojną między Hamasem a Izraelem. W szczególności zwrócił uwagę na trudną sytuację mieszkańców Betlejem, którzy w tym roku święta Bożego Narodzenia spędzą w cieniu cierpienia i żałoby. Franciszek wezwał chrześcijan do modlitwy i konkretnego wsparcia dla tych, którzy cierpią z powodu konfliktu.

Betlejem i bazylika Santa Maria Maggiore: historyczne i duchowe powiązania

Papież Franciszek przypomniał o głębokiej historycznej i duchowej więzi między Betlejem a bazyliką Santa Maria Maggiore. Bazylika ta przechowuje relikwie żłóbka Chrystusa, które zostały przesłane z Betlejem przez patriarchę Jerozolimy, św. Sofroniusza, do papieża Teodora I w VII wieku. Z tego powodu bazylika bywa nazywana “Betlejem Zachodu”.

Żywe szopki bożonarodzeniowe: więcej niż folklor

Papież podkreślił, że żywe szopki nie powinny być traktowane jedynie jako element folkloru. Ich celem, zgodnie z intencją św. Franciszka z Asyżu, twórcy pierwszej żywej szopki w Greccio, jest “ożywienie cudu Bożego Narodzenia w sercach ludzi”. Franciszek zwrócił uwagę na znaczenie żywych szopek jako sposobu na ukazanie rzeczywistości Wcielenia.

Cierpienie Betlejem: otwarta rana świata

Na zakończenie swojego przemówienia, papież Franciszek ponownie wezwał do refleksji nad Ziemią Świętą w okresie Bożego Narodzenia. Podkreślił, że żywa szopka w bazylice Santa Maria Maggiore przypomina o cierpieniu Betlejem, które jest otwartą raną na Bliskim Wschodzie i dla całego świata.

W obliczu trudności i konfliktów, które dotykają Ziemię Świętą, papież Franciszek przypomina o znaczeniu modlitwy, współczucia i konkretnego wsparcia. Jego słowa są wezwaniem do pokoju i nadziei w tym świętym czasie, przypominającym o uniwersalnym przesłaniu Bożego Narodzenia.

Podobne wiadomości

Popularne tematy