wtorek, 20 lutego, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek przypomina wielką duchową i ludzką mądrość Tomasza z Akwinu

Papież Franciszek przypomina wielką duchową i ludzką mądrość Tomasza z Akwinu

Papież Franciszek mianował kardynała Marcello Semeraro, prefekta Dykasterii ds. Spraw Kanonizacyjnych, specjalnym wysłannikiem na obchody 700. rocznicy kanonizacji Tomasza z Akwinu, które odbędą się 18 lipca w opactwie Fossanova we Włoszech.

W liście napisanym po łacinie, Papież Franciszek przypomniał dziedzictwo świętego Tomasza z Akwinu, opisując go jako “człowieka Kościoła”, księdza i doktora, który dzielił się swoją “wielką duchową i ludzką mądrością” poprzez modlitwy i pisma. List, wydany 11 lipca, ogłasza mianowanie kardynała Marcello Semeraro, prefekta Dykasterii ds. Spraw Kanonizacyjnych, specjalnym wysłannikiem Papieża na obchody 700. rocznicy kanonizacji Tomasza z Akwinu, które odbędą się 18 lipca w opactwie Fossanova, w mieście Priverno, w środkowych Włoszech.

“Nie wykazując nigdy wyższości ze swojej wiedzy, ale zawsze budując na miłości”, dominikański brat, którego współcześni nazywali już “Anielskim Doktorem”, był “pełen zadziwiającej kultury”, zauważa Papież w liście, który nosi datę 30 czerwca i podpis na Świętym Janie Lateranie. “Napisał wiele dzieł i nauczał niezliczonych tematów, był dobrze wykwalifikowany w dyscyplinach filozoficznych i teologicznych. Wykazał prawy intelekt i jasność, a podczas badania z szacunkiem boskich tajemnic rozumem, kontemplował je z gorącą wiarą.”

Papież Franciszek przypomniał o tryennium tomistycznym, w którym 750. rocznica jego śmierci w 2024 roku i ósme stulecie jego narodzin w 2025 roku będą upamiętnione, oprócz 700. rocznicy jego kanonizacji. “Z wielką radością duszy i duchową radością, przyjęliśmy różne inicjatywy Kościoła, aby godnie uczcić zapał najbardziej zasłużonego Doktora Świętości i studiów nad świętą doktryną”, pisze Papież. Dodaje, że przyjął prośbę biskupów Mariano Crociata, pastora z Latina, Terracina, Sezze, Priverno; Gerardo Antonazzo, z Sora, Cassino, Aquino, Pontecorvo; i Ambrogio Spreafico, z Frosinone, Veroli, Ferentino, i Anagni-Alatri, żeby kardynał przewodniczył lipcowym obchodom na cześć Świętego Tomasza i zaoferował “słowa duchowej zachęty”.

Kardynał Semeraro będzie celebrował uroczystą Eucharystię w opactwie Fossanova, miejscu, gdzie święty “zasnął w Panu”. “Wszyscy uczestnicy tego wydarzenia”, pisze Papież, “będą zachęcani do okazywania swojej szczególnej miłości do Chrystusa i jego Ewangelii z odnowioną siłą i nowym zapałem poprzez modlitwę”, a także “będą gorliwi z zapałem wiary w codziennym życiu”.

Biskupi Crociata, Antonazzo i Spreafico poinformowali o innych uroczystościach, które odbędą się w związku z uczczeniem ich patrona. Opublikowali te informacje wraz z publikacją listu Papieża, rozpowszechnionego wśród ich społeczności, wraz z zaproszeniem do wykorzystania tekstu do “uważnej refleksji i inspiracji”. Spotkania dotyczące wydarzeń odbędą się 11 lipca w Latina, natomiast moment modlitwy jest zaplanowany w opactwie Fossanova w piątkowe popołudnie, 14 lipca. Następnie 18 lipca o 18:30 odbędzie się uroczysta celebracja z udziałem kardynała Semeraro.

Podobne wiadomości

Popularne tematy