piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaPokój i muzyka: refleksje Papieża Franciszka podczas koncertu Bożonarodzeniowego w Watykanie

Pokój i muzyka: refleksje Papieża Franciszka podczas koncertu Bożonarodzeniowego w Watykanie

Papież Franciszek spotkał się z uczestnikami koncertu Bożonarodzeniowego, zorganizowanego przez Papieską Fundację Gravissimum Educationis w Watykanie w sobotę 16 grudnia. W swoim przemówieniu, papież zachęcał do śpiewania “z serca” i nie zapominania o ludziach cierpiących w Ziemi Jezusa, rozdartej wojną.

Muzyka jako wyraz emocji i tradycji

Podczas spotkania, Papież Franciszek podkreślił wartość popularnych kolęd, które wywołują silne emocje i skojarzenia. Zwrócił uwagę na “teologię i harmonię” zawartą w niektórych z nich, wyrażając wdzięczność tym, którzy kontynuują tę tradycję. Podkreślił, że każdy wykonawca wnosi do tych znanych melodii własną indywidualność i barwę głosu.

Przesłanie Bożego Narodzenia: starożytne, a jednak wiecznie nowe

Papież zastanawiał się nad “starożytnym, a jednak zawsze nowym” przesłaniem narodzin Jezusa, Zbawiciela. Wskazał na różnorodność stylów w komunikowaniu tej wiadomości, odzwierciedlającą różnorodność kultur i języków.

Jedność w różnorodności: przesłanie Bożego Narodzenia

Papież Franciszek zaznaczył, że “Dobra Nowina Bożego Narodzenia jest unikalna i nie może być śpiewana tylko w jeden sposób”. Krytykował jednolitość i homogenizację w naszych technokratycznych społeczeństwach, podkreślając, że sztuka jest inna i że kolędy powinny być śpiewane z sztuką płynącą z serca.

Wojna w Ziemi Jezusa: refleksja i modlitwa

Na zakończenie, Papież Franciszek wyraził świadomość, że wykonawcy będą myśleć o wszystkich, którzy obecnie żyją w smutku i strachu z powodu wojny. “Tyle wojen! Tragicznie, nawet w ziemi Jezusa”, zakończył, dziękując im za ich świadectwo.

Koncert Bożonarodzeniowy w Watykanie stał się okazją nie tylko do celebracji świąt, ale także do refleksji nad aktualnymi problemami świata. Muzyka, będąca uniwersalnym językiem, łączy ludzi różnych kultur i przekazuje przesłanie pokoju i nadziei, tak potrzebne w dzisiejszych trudnych czasach.

Podobne wiadomości

Popularne tematy