poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaPortugalscy biskupi tworzą nowy zespół do zarządzania przypadkami nadużyć

Portugalscy biskupi tworzą nowy zespół do zarządzania przypadkami nadużyć

W odpowiedzi na niedawne doniesienia o nadużyciach seksualnych w Kościele katolickim w Portugalii, Portugalska Konferencja Episkopatu (CEP) utworzyła niezależny zespół o nazwie Grupo VIDA. Jego celem jest monitorowanie przypadków nadużyć seksualnych wobec dzieci i osób narażonych na wykorzystanie w Kościele.

Historia Grupo VIDA

“Grupo VIDA zostało utworzone w kwietniu w następstwie publikacji wcześniej tego roku raportu Niezależnej Komisji dotyczącego nadużyć seksualnych w portugalskim Kościele.” W ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia działalności zespół otrzymał 48 skarg. Z tych 48 ofiar, 30 wyraziło świadomą zgodę na dalsze postępowanie kanoniczne i cywilne.

Raport o nadużyciach w Kościele w Portugalii

Nowa jednostka została utworzona po opublikowaniu 13 lutego 2023 r. raportu przez Niezależną Komisję, której celem było zbadanie przypadków nadużyć seksualnych w portugalskim Kościele. Po zebraniu ponad 500 zeznań Komisja stwierdziła, że między 1950 a 2022 rokiem co najmniej 4 815 nieletnich zostało seksualnie wykorzystanych przez członków Kościoła w Portugalii, głównie przez duchowieństwo.

Reakcja biskupów

W odpowiedzi na publiczne oburzenie wywołane raportem, portugalscy biskupi spotkali się 3 marca na nadzwyczajnym zgromadzeniu plenarnym w Fatimie, aby przeanalizować jego wyniki i zdecydować o nowych środkach mających na celu zwalczanie nadużyć seksualnych w Kościele.

Kontakt z Grupo VIDA

Specjalny zespół można kontaktować telefonicznie, a skargi można składać, wypełniając formularz na stronie internetowej www.grupovita.pt.

Papież Franciszek spotyka się z ofiarami

Podczas niedawnej pielgrzymki apostolskiej do Lizbony z okazji Światowych Dni Młodzieży 2023, Papież Franciszek spotkał się prywatnie z grupą 13 ofiar. Audiencja odbyła się w Nuncjaturze pierwszego dnia jego wizyty, 2 sierpnia.

Podobne wiadomości

Popularne tematy