niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek rozmawiał z prezydentem Palestyny, Mahmoudem Abbasem

Papież Franciszek rozmawiał z prezydentem Palestyny, Mahmoudem Abbasem

Wczoraj po południu Papież Franciszek i prezydent Palestyny, Mahmoud Abbas, rozmawiali przez telefon. Spotkanie to miało na celu podkreślenie znaczenia działań na rzecz pokoju w regionie.

Podziękowania dla Papieża

Prezydent Palestyny, Mahmoud Abbas, podziękował Papieżowi Franciszkowi za jego wysiłki na rzecz budowania pokoju. Wyraził także nadzieję, że Watykan będzie kontynuować naciski na natychmiastowe zawieszenie broni, aby oszczędzić cywilom okropieństw wojny.

Pilne potrzeby ludności

Abbas podkreślił pilną potrzebę ustanowienia stałych korytarzy humanitarnych dla dostaw medycznych i żywnościowych oraz zapewnienia wody i energii elektrycznej dla Gazy.

Troski Papieża

Od początku konfliktu, który rozpoczął się 7 października, Franciszek wielokrotnie apelował o pokój. Podkreślił potrzebę natychmiastowego zawieszenia broni, uwolnienia zakładników w rękach Hamasu oraz dostarczenia pomocy humanitarnej ludności Gazy.

Papież jest w codziennym kontakcie z parafią Świętej Rodziny w Gazie, poprzez zastępcę proboszcza, księdza Youssefa Asaada, siostrę Nabilę Saleh z Sióstr Różańcowych w Jerozolimie, a także przez samego proboszcza, księdza Gabriela Romanelliego, który jest obecnie w Betlejem.

W ostatnich dniach, 22 i 26 października, Papież prowadził również rozmowy telefoniczne z prezydentem USA, Joe Bidenem, oraz prezydentem Turcji, Recepem Tayyipem Erdoğanem. W trakcie tych rozmów wyraził potrzebę znalezienia dróg do pokoju i wyraził nadzieję na osiągnięcie rozwiązania opartego na dwóch państwach z specjalnym statusem dla Jerozolimy.

Podobne wiadomości

Popularne tematy