sobota, 1 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaPapież spotyka się z Radą Kardynałów, aby omówić kobiecy wymiar Kościoła

Papież spotyka się z Radą Kardynałów, aby omówić kobiecy wymiar Kościoła

Spotkanie rady kardynałów pod przewodnictwem papieża Franciszka

W ostatnim czasie papież Franciszek przewodniczył spotkaniu rady kardynałów, znanej jako “C9”. Głównym tematem dyskusji była kobieca wymiar Kościoła, co stanowi istotny krok w kierunku zrozumienia i docenienia roli kobiet w strukturach kościelnych.

Kobieca tożsamość Kościoła według papieża Franciszka

Papież Franciszek, podczas spotkania z Międzynarodową Komisją Teologiczną, podkreślił, że “Kościół jest kobietą”. Wskazał na potrzebę głębszego zrozumienia tego, czym jest kobieta i teologii kobiecości, aby w pełni zrozumieć naturę Kościoła. Jego słowa rzucają nowe światło na postrzeganie i interpretację roli kobiet w Kościele.

Grzech “maskulinizacji” Kościoła

Papież wyraził również opinię, że “maskulinizacja” Kościoła stanowi “wielki grzech”, który nadal wymaga rozwiązania. Ta odważna wypowiedź otwiera drogę do dalszych dyskusji na temat równowagi płci w strukturach kościelnych.

Zasada petryńska i maryjna według Hansa Ursa von Balthasara

Papież Franciszek odwołał się do rozróżnienia zaproponowanego przez jezuitę teologa Hansa Ursa von Balthasara, który opisał zasadę “petryńską” lub ministerialną oraz zasadę “maryjną” lub mistyczną. Zgodnie z tą koncepcją, wymiar maryjny jest ważniejszy, ponieważ reprezentuje “Kościół-pannę”, “Kościół-kobietę”, bez maskulinizacji.

Ostatnie spotkanie C9 i nowe skład rady

Ostatnie spotkanie C9 odbyło się w dniach 26-27 czerwca, gdzie kardynałowie wraz z papieżem rozważali różne tematy, w tym wojnę na Ukrainie i wdrażanie apostolskiej konstytucji Praedicate Evangelium w lokalnych Kościołach. Rada kardynałów została odnowiona przez papieża 7 marca i obecnie składa się z dziewięciu kardynałów z różnych części świata.

Nowe perspektywy i nadzieje

Spotkanie rady kardynałów i słowa papieża Franciszka otwierają nowe perspektywy na rolę i znaczenie kobiet w Kościele. Jest to krok w kierunku głębszego zrozumienia i docenienia kobiecego wymiaru w życiu kościelnym, co może prowadzić do bardziej zrównoważonej i włączającej przyszłości Kościoła.

Podobne wiadomości

Popularne tematy