sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaPrzegląd Kościoła Katolickiego w Mongolii

Przegląd Kościoła Katolickiego w Mongolii

Papież Franciszek przygotowuje się do swojej 43. apostolskiej podróży zagranicznej do Mongolii, która odbędzie się od 31 sierpnia do 4 września. Przedstawiamy przegląd Kościoła Katolickiego w tym azjatyckim kraju.

Pierwsze ślady chrześcijaństwa

Chrześcijaństwo pojawiło się w Mongolii dzięki nestorianom, chrześcijanom starosyryjskiej tradycji, między VII a X wiekiem. Jednak przez kolejne wieki obecność chrześcijaństwa była nieregularna.

Katolicyzm w Mongolii

Katolicyzm został wprowadzony w XIII wieku, podczas imperium mongolskiego. Według świadectwa włoskiego franciszkanina Giovanniego di Pian del Carpine, starożytna stolica imperium, Karakorum, była kosmopolitycznym i wieloreligijnym miastem.

Powrót misjonarzy katolickich w 1992 roku

Po zakończeniu komunistycznego reżimu i przejściu Mongolii do demokracji w latach 90. XX wieku, wolność religijna została ustanowiona, co pozwoliło na powrót misjonarzy katolickich do kraju.

Mały, ale żywotny Kościół

Gdy w 1992 roku pierwsza trójka misjonarzy przybyła do stolicy Mongolii, nie mieszkał tam ani jeden katolik. Praca nad “implantatio Ecclesiae” musiała zacząć się od zera.

Działalność Kościoła w Mongolii

Misjonarska praca Kościoła w Mongolii nadal koncentruje się na dziedzinie społecznej, zdrowotnej i edukacyjnej. W 2020 roku w Mongolii działały katolickie instytuty techniczne, szkoły podstawowe, przedszkola, klinika medyczna oraz centra dla osób niepełnosprawnych.

Dobre relacje z władzami mongolskimi i innymi religiami

Praca Kościoła jest ceniona przez lokalne władze, co przyczyniło się do umocnienia dobrych stosunków między Ułan Bator a Stolicą Apostolską.

Wyzwania duszpasterskie

W tym kontekście głównym wyzwaniem duszpasterskim dla Kościoła w Mongolii jest pomoc wiernym w pogłębieniu ich wiary i uczynienie jej bardziej istotną w ich codziennym życiu.

Podobne wiadomości

Popularne tematy