niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaPapież podczas Anioł Pański: Braterska korekta to wyraz wielkiej miłości

Papież podczas Anioł Pański: Braterska korekta to wyraz wielkiej miłości

Papież Franciszek zastanawia się nad ważnością oferowania braterskiej korekty, gdy ktoś nas skrzywdził, i przypomina zaproszenie Jezusa do rozmowy prywatnie zamiast rozpowszechniania plotek.

Spotkanie z pielgrzymami

Podczas słonecznej niedzieli w Rzymie, gdy pielgrzymi i turyści gromadzili się na Placu Świętego Piotra, Papież Franciszek odmówił tradycyjną modlitwę maryjną Anioł Pański. Przed modlitwą podzielił się swoimi przemyśleniami na temat dzisiejszej Ewangelii (Mt 8:15-20), która opowiada o nauczaniu Jezusa dotyczącym właściwego postępowania z kimś, kto nas skrzywdził.

Wyraz miłości

Braterska korekta, jak powiedział Papież Franciszek, to “jedno z najwyższych wyrażeń miłości, ale także jedno z najbardziej wymagających”. “Gdy brat w wierze cię krzywdzi, powinieneś mu pomóc, korygując go bez urazy” – dodał.

Pierwszy krok

Jednak, jak przyznał Ojciec Święty, najczęściej podejmowanym przez nas krokiem jest rozpowszechnianie plotek o osobie zamiast bezpośredniej konfrontacji z nią w prywatności. Takie podejście “nie podoba się Bogu”, przypominając jego liczne przypomnienia, że “plotka to plaga w życiu ludzi i społeczności”.

Droga do poprawy

Papież zauważył, że Jezus oferuje nam lepszą ścieżkę, gdy zostaliśmy skrzywdzeni przez kogoś. “Jeśli twój brat zgrzeszył przeciwko tobie, idź i powiedz mu o jego błędzie między tobą a nim samym”. Papież zachęcał chrześcijan do rozmowy “twarzą w twarz”, aby pomóc drugiej osobie zrozumieć swój błąd.

Wspólnotowe wysiłki

Jeśli po prywatnej i szczerej rozmowie osoba nie zmieni swojego postępowania, możemy szukać pomocy u innych. “Uważajcie jednak: nie od grupy, która rozpowszechnia plotki!” – powiedział Papież. Zamiast tego powinniśmy szukać pomocy u osób, które “naprawdę chcą pomóc temu błądzącemu bratu lub siostrze”.

W poszukiwaniu drogi dobroci

Na zakończenie Papież Franciszek zachęcił nas do zastanowienia się nad naszym stosunkiem do tych, którzy nas krzywdzą. “Czy trzymam to w środku i gromadzę urazę? Czy mówię o tym za ich plecami? Czy próbuję z nimi rozmawiać? Czy modlę się za nich, prosząc o pomoc w czynieniu dobra?”

Podobne wiadomości

Popularne tematy