poniedziałek, 13 maja, 2024
Strona głównaReligiaKardynał Parolin: Europa musi się zjednoczyć w obliczu wyzwań śródziemnomorskich

Kardynał Parolin: Europa musi się zjednoczyć w obliczu wyzwań śródziemnomorskich

Kardynał Sekretarz Stanu Pietro Parolin dzieli się z Vatican Media swoimi przemyśleniami na temat znaczenia wizyty papieża Franciszka w Marsylii na zakończenie “Spotkań Śródziemnomorskich”, nazywając ją okazją do promowania ducha spójności wśród narodów europejskich, zwłaszcza w kwestii migracji.

Europa a nowy pakt dotyczący migracji i azylu

Europa musi jak najszybciej znaleźć konsensus w sprawie Nowego Paktu w sprawie Migracji i Azylu. Kardynał Pietro Parolin podkreśla, że wszystkie kraje europejskie muszą wspólnie wziąć odpowiedzialność za sytuację na Morzu Śródziemnym, mając na uwadze bardziej twarze niż liczby skomplikowanej i dramatycznej kwestii.

Spotkania Śródziemnomorskie

Papież Franciszek przyjął zaproszenie do udziału w trzeciej edycji “Spotkań Śródziemnomorskich”, widząc w nich cenną okazję do dzielenia się i budowania dobra wspólnego. W kontekście, który łączy różne terytoria, ludzi, historie i religie, promuje jedność w obliczu wspólnych wyzwań.

Budowanie dialogu i pokoju

Aby budować przyjęcie, dialog i pokój w świecie, który ma trudności z rozpoznawaniem twarzy potrzebujących, trzeba zacząć od priorytetu ludzkiej godności. Kwestia migracji to złożone zjawisko, które nie ma prostych i natychmiastowych rozwiązań.

Budzenie społeczności międzynarodowej

Chociaż to wojny, ubóstwo i przemoc decydują o decyzji o opuszczeniu własnego kraju, nie można zapominać, że są one spowodowane przez tych, którzy dopuszczają się aktów przemocy. Pierwszym krokiem jest więc przyjęcie odpowiedzialności za codzienne decyzje.

Migranci na wybrzeżu Włoch

Ci, którzy opiekują się migrantami i uchodźcami, nie mogą być pozostawieni samym sobie w tych sytuacjach bez wsparcia rządów. Wszystkie kraje europejskie muszą wspólnie wziąć odpowiedzialność za sytuację na Morzu Śródziemnym.

Wdrożenie modeli integracji

Istnieją tzw. najlepsze praktyki i plany działania; nie zaczynamy od zera. Wszyscy jesteśmy wezwani do przejścia poza retoryką i przyjęcia skutecznych polityk.

Oczekiwania od spotkania w Marsylii

Tytuł spotkania, “Mozaika nadziei”, dobrze podsumowuje oczekiwania. Chodzi o przebudzenie nadziei i robienie tego razem, koncentrując się na podstawowych kwestiach.

Podobne wiadomości

Popularne tematy