sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek wyraża wdzięczność Siostrom Misjonarkom Klaretynkom

Papież Franciszek wyraża wdzięczność Siostrom Misjonarkom Klaretynkom

Papież Franciszek wyraził swoją wdzięczność Siostrom Misjonarkom Klaretynkom za ich wysiłki na rzecz pokazania ludziom na całym świecie przepełniającej nas miłości Boga. Spotkał się z nimi w Watykanie, gdy zakon obchodził swoją 18. Ogólną Kapitułę.

W swoim przemówieniu Papież wezwał misjonarki do kontynuowania świadectwa o przepełniającej nas miłości Boga i przekazywania radości Ewangelii. Zaprosił je również do przyjęcia swojej maryjnej tożsamości i naśladowania przykładu Najświętszej Maryi Panny, która zawsze zaprasza innych do podążania za Jej Synem, a nigdy za sobą.

“Kościół i świat dzisiaj pilnie potrzebują wiernego i odważnego świadectwa waszego konsekrowanego życia.”

Misjonarki Klaretynki

Siostry Klaretynki to zgromadzenie misjonarzy założone przez św. Antoniego Marię Claret i Marię Antonię Paris w Santiago de Cuba w 1855 roku. Misją zakonnic Maryi Niepokalanej, Misjonarek Klaretynów, jest “żyć i z radością ogłaszać Dobrą Nowinę Jezusa, szukając Królestwa Bożego i jego sprawiedliwości oraz przyczyniać się do odnowienia Kościoła w braterstwie i ewangelicznym ubóstwie”. Aktywnie pracują, aby pomagać innym i szerzyć Ewangelię na całym świecie.

Serce płonące w obecności Jezusa

Papież powiedział, że ich Kapituła i ich zgromadzenie przypominają mu o drodze do Emaus, przypominając historię Ewangelii, gdzie dwaj uczniowie idą razem, a w pewnym momencie spotykają i rozmawiają z nieznajomym, zapraszając Go na kolację, a później zdają sobie sprawę, że nieznajomy to Pan.

Odkrywają, że ten pielgrzym to Zmartwychwstały Chrystus, podkreślił Papież, ponieważ “czują, jak ich serca płoną w Jego obecności”. Zauważył, że są wtedy upoważnieni do “ogłoszenia tego epizodu pełnego radości”.

W historii o Emaus, zauważył Papież, widzimy “główne elementy procesu synodalnego, który przeżywamy w Kościele: spotkanie, uczestnictwo, dialog, komunia, misja”.

Święty Ojciec podziękował im za budowanie przestrzeni do słuchania i za głoszenie Ewangelii na całym świecie.

Maryjna, Misjonarska, Klaretynka

Papież podkreślił trzy cechy charakteryzujące ich powołanie: maryjną, misjonarską i klaretynską tożsamość.

Rozważając aspekt “maryjny”, uznał, że Niepokalane Serce Maryi towarzyszy im, wskazując na Najświętsze Serce Chrystusa.

“Interesujące jest, że postawa duszy Maryi zawsze jest taka: wskazuje na Jezusa, wskazuje na Jezusa. To jest misja Matki: wskazywać na Jezusa.”

Przechodząc do drugiego aspektu “misjonarskiego”, Święty Ojciec pochwalił ich pragnienie niesienia wiadomości Chrystusa, gdziekolwiek są wysyłane, “z zaufaniem i czułością Maryi, ucieleśniając słowa i gesty Pana, aby uczynić Jego Królestwo miłości obecnym na świecie”.

Przy “klaretynskim”, Papież przypomniał o ich tożsamości jako córek św. Antoniego Marii Claret, którego nazwał “świętym pasterzem, misjonarzem i założycielem, który wstawi się za wami i jest modelem, do którego zawsze możecie się zwracać”.

Powiedział im, aby nauczyły się, jak Święty kultywował “synowską relację z Maryją” i jego śmiałą pasję do ewangelizacji i pracy misjonarskiej.

Przekazywanie radości Ewangelii

Święty Ojciec wezwał siostry do pogłębienia tych trzech cennych elementów, aby napełnić wszystkich dookoła “radością Ewangelii”.

“Nie bójcie się,” powiedział Papież, “przekraczać granic geograficznych, a nawet egzystencjalnych, jak to zrobił Ojciec Claret, aby każdy znał przepełniającą miłość Serca Boga.”

Święty Ojciec zakończył, modląc się za ich trwającą Ogólną Kapitułę, i wezwał je do bycia kreatywnymi w odpowiedzi na wyzwania.

Podobne wiadomości

Popularne tematy