W obliczu narastających konfliktów i przemocy na Bliskim Wschodzie, 16. Zwyczajne Ogólne Zgromadzenie Synodu poświęciło czwartkową poranną modlitwę, aby prosić Boga o pokój dla naszego świata, szczególnie w Ziemi Świętej.
Modlitwa Kardynała Sako
Kardynał Louis Raphaël Sako, Patriarcha Kościoła Katolickiego Chaldejskiego, wprowadził modlitwę, prosząc Boga o pokój i ulgę dla tych, którzy cierpią na skutek wojen na całym świecie.
“Chciałbym was dzisiaj rano zaprosić do modlitwy o pokój na świecie, szczególnie w Ziemi Świętej, ale także na Ukrainie, o przemoc w Iraku, Iranie i Libanie,” – powiedział Kardynał Sako.
Jedność ludzkości w modlitwie
Podczas zgromadzenia odmówiono kilka modlitw, w tym Psalm 129, a Kardynał Sako modlił się także o to, aby cała ludzkość, mając jedno pochodzenie od Boga, mogła stanowić jedną rodzinę, bez przemocy i absurdalnych wojen.
“O Boże, który troszczysz się o wszystkich, niech cała ludzkość, mająca jedno pochodzenie od Ciebie, stanowi jedną rodzinę, bez przemocy, bez absurdalnych wojen i z braterskim duchem, żyje zjednoczona w pokoju…” – modlił się.
Dołączanie się do nieustających modlitw Papieża
Margaret Karram, prezydent Ruchu Focolare, również zaprosiła do modlitw o pokój, szczególnie dla ludzi Izraela i Palestyny, którzy są w uścisku bezprecedensowej przemocy.
“Panie, modlimy się do Ciebie za Ziemię Świętą, za ludzi Izraela i Palestyny, którzy są pod wpływem bezprecedensowej przemocy, za ofiary, zwłaszcza dzieci, za rannych, za zakładników, za zaginionych i ich rodziny,” – powiedziała.
Apel Papieża Franciszka
Papież Franciszek, który osobiście odwiedził Irak od 5 do 8 marca 2021 roku, w przeszłości i obecnie wielokrotnie modlił się o pokój w narodach dotkniętych wojną, w tym apelując o pokój w Ziemi Świętej podczas swojej środowej Audiencji Ogólnej.
W obliczu trwających konfliktów i przemocy, zgromadzenie Synodu i liderzy kościelni na całym świecie kontynuują swoje modlitwy i apelują o pokój, jedność i braterstwo wśród cierpiących narodów.