wtorek, 20 lutego, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek wyraża solidarność z ofiarami powodzi w Brazylii

Papież Franciszek wyraża solidarność z ofiarami powodzi w Brazylii

Papież Franciszek wyraził swoją bliskość dla ofiar cyklonu, który nawiedził Brazylię w ostatnich dniach, powodując rozległe powodzie i dziesiątki ofiar śmiertelnych.

Solidarność Papieża z ofiarami

Papież Franciszek wyraził swoją solidarność i wysłał modlitwy do ofiar powodzi w stanie Rio Grande do Sul w Brazylii. W sobotę wysłał telegram, podpisany przez Sekretarza Stanu Kardynała Pietro Parolina, do arcybiskupa Leomara Brustolina z Diecezji Santa Maria, który jest również prezydentem Południowego Regionu 3 Narodowej Konferencji Biskupów Brazylii.

Dewastacja spowodowana przez opady deszczu

Ciężkie opady deszczu spowodowały zniszczenia w stanie Rio Grande do Sul. Jak powiedział Papież, pozostawiły za sobą “ścieżkę zniszczenia i śmierci”. Papież Franciszek zapewnił wszystkich biskupów regionu o swoich modlitwach za “wieczny spoczynek ofiar” oraz za wszystkich, którzy stracili swoje domy, “mając nadzieję, że odbudowa nastąpi szybko i skutecznie”.

Tragedia w liczbach

Cyklon uderzył w stany Rio Grande do Sul i Santa Catarina. Ministerstwo Rozwoju informuje, że dziesiątki gmin zostały zatopione. Dotychczas siedemdziesiąt dziewięć z nich zostało poważnie dotkniętych. W ciągu tego tygodnia spadło ponad jedenaście cali deszczu. Zdjęcia lotnicze ukazują zakres dewastacji, która obejmuje szeroki obszar.

Reakcja władz

Władze ostrzegały mieszkańców, aby ewakuowali się i trzymali z dala od nisko położonych obszarów, ale ogromna prędkość żywiołów i ich zdolność do niszczenia zaskoczyła wielu. Region jest przecięty przez cztery duże rzeki, które wylały. Cyklon został skomplikowany i stał się jeszcze bardziej niebezpieczny przez tornado, które również spowodowało rozległe szkody.

Wysiłki ratunkowe

Policja i wojskowe samoloty, łodzie i śmigłowce przeszukiwały obszar w poszukiwaniu uwięzionych ludzi, wielu z nich schroniło się na dachach, trzymając się w desperacji. Władze Rio Grande do Sul są zaniepokojone śmiertelną naturą pogody. Zespoły ratunkowe kontynuują poszukiwania, a liczba ofiar śmiertelnych prawdopodobnie wzrośnie.

Tysiące ludzi straciły swoje domy i środki do życia. Nadal występują przerwy w dostawie prądu i groźby. Obrona cywilna wydała wiele ostrzeżeń przed powodziami i osuwiskami. Rio Grande Do Sul już wcześniej doświadczyło podobnych tragedii, ostatnio w czerwcu, kiedy cyklon zabił jedenaście osób.

Podobne wiadomości

Popularne tematy