wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek ogłasza konsystorz na mianowanie nowych kardynałów

Papież Franciszek ogłasza konsystorz na mianowanie nowych kardynałów

Papież Franciszek ogłosił konsystorz na mianowanie nowych kardynałów z całego świata, który odbędzie się w Watykanie 30 września 2023 roku. “Módlmy się za nowych kardynałów, aby potwierdzając swoje przywiązanie do Chrystusa, miłosiernego i wiernego Najwyższego Kapłana, mogli mi pomóc w moim posługiwaniu jako Biskupie Rzymu dla dobra całego Świętego Ludu wiernego Bogu” – zaapelował Ojciec Święty.

Konsystorz odbędzie się przed rozpoczęciem Synodu o Synodalności, który ma się odbyć z udziałem przedstawicieli z całego świata w październiku. “Chciałbym ogłosić, że 30 września przyszłego roku odbędzie się konsystorz na mianowanie nowych kardynałów. Skąd pochodzą, wyraża uniwersalność Kościoła, który nadal głosi miłosierną miłość Boga do wszystkich ludzi na ziemi” – powiedział Papież.

Nowi kardynałowie pochodzą z różnych części świata. Wśród nich są prefekci Dykasterii ds. Doktryny Wiary, arcybiskup Victor Manuel Fernandez; Dykasterii ds. Biskupów, arcybiskup Robert Francis Prevost; Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich, arcybiskup Claudio Gugerotti.

Papież Franciszek mianował również kardynałami biskupa Stephena Chriw Sau-yana z Hongkongu; łacińskiego patriarchę Jerozolimy, Jego Ekscelencję Pierbattistę Pizzaballę; i nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych, arcybiskupa Christophe’a Pierre’a.

Na liście przyszłych kardynałów znajdują się między innymi: arcybiskup Robert Francis Prevost, arcybiskup Claudio Gugerotti, arcybiskup Víctor Manuel Fernández, arcybiskup Emil Paul Tscherrig, arcybiskup Christophe Louis Yves Georges Pierre, arcybiskup Pierbattista Pizzaballa, arcybiskup Stephen Brislin, arcybiskup Ángel Sixto Rossi, arcybiskup Luis José Rueda Aparicio, arcybiskup Grzegorz Ryś, arcybiskup Stephen Ameyu Martin Mulla, arcybiskup José Cobo Cano, arcybiskup Protase Rugambwa, biskup Sebastian Francis, biskup Stephen Chow Sau-yan, biskup François-Xavier Bustillo, biskup Américo Manuel Alves Aguiar, ksiądz Ángel Fernández Artime.

Papież Franciszek powiedział również, że wraz z kardynałami elektami dołączy do członków Kolegium Kardynalskiego dwóch arcybiskupów i jednego zakonnika, którzy wyróżnili się swoją służbą dla Kościoła.

Przed pożegnaniem się z wiernymi na palącym słońcem placu św. Piotra, Papież Franciszek wezwał do modlitwy za przyszłych kardynałów, aby pomogli mu w jego służbie dla Kościoła, i dla dobra wiernych.

Jak zwykle, Papież Franciszek zakończył, życząc zebranym dobrego niedzielnego obiadu.

Podobne wiadomości

Popularne tematy