sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek odprawia Mszę Świętą w intencji dusz Benedykta XVI i zmarłych...

Papież Franciszek odprawia Mszę Świętą w intencji dusz Benedykta XVI i zmarłych duchownych

Papież Franciszek w piątek odprawił Mszę Świętą za spokój dusz Papieża Benedykta XVI oraz Kardynałów i Biskupów, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku.

Wspomnienie wiernych zmarłych

Dzień po Uroczystości Wszystkich Wiernych Zmarłych, Papież Franciszek przewodniczył Mszy Świętej w intencji dusz Benedykta XVI oraz ponad 150 Kardynałów, Arcybiskupów i Biskupów, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku.

Nauczanie Papieża Benedykta XVI

W homilii Papież Franciszek przypomniał naukę swojego poprzednika, mówiąc, że “wiara to nie przede wszystkim idea do zrozumienia czy nakaz moralny, ale osoba do spotkania. Tą osobą jest Jezus Chrystus, którego serce bije z miłości do nas, a oczy patrzą z litości na nasze cierpienie.”

Miłosierdzie Jezusa

Papież podkreślił miłosierdzie Jezusa, widoczne w Jego spotkaniu z wdową z Nain, której jedyny syn zmarł. Pan okazał swoje współczucie rozpaczającej matce, przywracając jej syna do życia, mówiąc: “Wskrzeszenie tego młodzieńca, dar życia, który pokonuje śmierć, ma swoje źródło właśnie w miłosierdziu Pana, który porusza się śmiercią, największą przyczyną naszych cierpień.”

Pokora drogą do nieba

Papież Franciszek zwrócił uwagę na pokorę, zauważając, że “sierota i wdowa to ‘pokorni’ par excellence”, ponieważ pokładają “całą nadzieję w Panu, a nie w sobie”. Wyjaśnił, że “Bóg kocha pokorę, bo pozwala Mu to na interakcję z nami” i co więcej, “bo On sam jest pokorny”.

Wezwanie do bycia pokornymi pracownikami

Papież kontynuował: “Lubię przypominać pierwsze słowa, którymi Papież Benedykt opisał siebie po wyborze: ‘pokorny pracownik w winnicy Pana'”. Podkreślił, że “chrześcijanie, zwłaszcza Papież, Kardynałowie i Biskupi, są wezwani, by być pokornymi pracownikami: służyć, a nie być obsługiwani i stawiać owoce winnicy Pana przed własną korzyścią.”

Papież Franciszek zakończył homilię zachęcając nas, byśmy prosili Boga “o współczujące spojrzenie i pokorne serce… bo to na drodze współczucia i pokory Pan daje nam swoje życie, które triumfuje nad śmiercią.” I zaprosił wiernych “do modlitwy za naszych ukochanych zmarłych braci”, dodając, “Niech w Nim znajdą wieczny spokój.”

Podobne wiadomości

Popularne tematy