wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaTechnikaInternet mobilny – jak wybrać odpowiedni abonament?

Internet mobilny – jak wybrać odpowiedni abonament?

Z routerem mobilnym czy bez? 150 GB będzie wystarczające, czy może jednak lepiej zdecydować się na co najmniej 500 GB? Na które parametry, oprócz prędkości przesyłu, warto zwrócić swoją uwagę podczas wyboru abonamentu na internet mobilny? Odpowiedź brzmi: to wszystko zależy od tego, jakim jest się typem użytkownika.

Na co trzeba zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiedniego abonamentu?

Jak wybrać najlepszy internet mobilny, który będzie dopasowany do wymagań przyszłego użytkownika? To proste, na początek należy zaznajomić się z głównymi czynnikami wpływającymi na jego cenę. Niektóre są istotniejsze, niż mogłoby się wydawać.

Cena

Początek rozważań należy rozpocząć od zapoznania się z ceną przedstawionych usług u wybranego operatora. Jest ona najczęściej uzależniona od:

 • limitu danych,
 • obecności urządzeń dodatkowych (np. router mobilny),
 • promocji,
 • długości umowy.

Oferty zaczynają się zazwyczaj od 30 zł, a kończą na 150 zł (nie wliczając w koszt obecności routera).

Ilość GB i prędkość przesyłu

Miesięczny limit transferu danych jest niewątpliwie najważniejszą kwestią dla klientów. Ile GB należy wybrać, aby być zadowolonym?

Do standardowego przeglądania stron internetowych i okazjonalnego korzystania z platform streamingowych wystarczające jest od 150 GB do 250 GB. Uwzględnić trzeba także fakt, że wielu dostawców nie wlicza w limit danych gigabajtów, które zużywa się podczas przeglądania wybranych stron internetowych, takich jak np. Amazon Prime czy Facebook.

500 GB i 1000 GB to pakiety skierowane dla najbardziej wymagających internautów, którzy np. wykonują swoją pracę zdalnie w miejscach, w których nie mieszkają. Dzięki temu, że limit jest wysoki, spowolniony transfer nie zaskoczy ich nawet podczas najbardziej wymagającego i intensywnego miesiąca.

Co dzieje się w momencie, w którym użytkownik przekracza limit transferu danych? Spada jedynie prędkość połączenia.

Załącznik:
Internet mobilny – jak wybrać odpowiedni abonament 2.jpg

4G kontra 5G

Na co wpływa wybór pomiędzy 4G a 5G? Główna różnica tkwi w prędkości przesyłu danych:

 • 4G – do 300 MB/s;
 • 5G – do 20 GB/s.

Dla zwykłych użytkowników, którzy korzystają z internetu sami, wystarczająca jest sieć 4G. Opcja 5G polecana jest osobom, których praca jest silnie uzależniona od szybkości i jakości połączenia sieciowego.

Dodatkowe usługi i promocje

Większość operatorów stara się zachęcić klientów do skorzystania z ich usług licznymi promocjami. Mile widziane są:

 • odroczone płatności i raty 0% (w przypadku usług przewidujących obecność routerów mobilnych);
 • darmowe miesiące abonamentu w platformach streamingowych (Amazon Prime, Netflix, HBO MAX);
 • zniżki dla stałych klientów (np. 10 zł, co przy skali rocznej robi dużą różnicę, zwłaszcza przy ofertach podstawowych).

Obecność routera

Oferty internetu mobilnego dzielą się na te z routerem i bez. Co wybrać?

 • Router mobilny oznacza dodatkową wolność, bo użytkownik nie jest skazany na tworzenie hotspotu Wi-Fi za pomocą swojego urządzenia mobilnego (telefonu komórkowego). Opcja ta jest korzystna dlatego, że nie zużywa baterii smartfonu i nie jest uzależniona od jego sprawności, np. wtedy, gdy urządzenie popsuje się w wyniku nieprzewidzianego wypadku.
 • Brak routera mobilnego jest sensownym wyborem wtedy, gdy internauta korzysta z sieci w sposób sporadyczny i w standardowych warunkach.

Załącznik:
Internet mobilny – jak wybrać odpowiedni abonament 3.jpg

Internet mobilny – czy naprawdę jest aż tak ważny?

Z pomocą mobilnego internetu firmy są w stanie dotrzeć szybko do potencjalnych klientów, studenci łatwo wyszukują tematy projektów szkolnych, a podróżujący mogą błyskawicznie znaleźć wskazówki dotyczące dalszej podróży lub zarezerwować nocleg. Innymi słowy, internet zapewnia swobodę, bo eliminuje potrzebę bycia przygotowanym na każdą ewentualność.

Do tego jest niezbędny do celów rozrywkowych – pozwala obejrzeć filmy i programy telewizyjne, słuchać muzyki, a nawet rywalizować w grach online z przeciwnikami, którzy znajdują się na drugim końcu Ziemi!

Do czego można używać internetu mobilnego?

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że wykorzystuje więcej internetu, niż mogłoby się wydawać. W jaki sposób używa się mobilnego połączenia sieciowego?

Hotspot

Hotspot Wi-Fi działa poprzez nadawanie sygnału bezprzewodowego, który jest odbierany przez m.in. komputery. Urządzenia te następnie łączą się z hotspotem, umożliwiając im dostęp do sieci.

Hotspoty tworzy się zazwyczaj w miejscach publicznych, takich jak:

 • hotele;
 • kawiarnie;
 • biblioteki i uniwersytety;
 • lotniska.

Aplikacje

Aplikacje oferujące usługi streamingowe, takie jak Netflix czy YouTube, zużywają nawet ponad 1 GB na godzinę użytkowania, podczas gdy zwykłe czynności związane z przeglądaniem stron internetowych, takie jak sprawdzanie poczty lub przeglądanie stron internetowych do 0,2 GB na godzinę.

Optymalny pakiet jest dopasowany do aplikacji mobilnych, z których użytkownik korzysta najczęściej.

Serwisy streamingowe

Słuchanie muzyki we FLAC lub oglądanie filmów w 4K przez wiele godzin sprawia, że zużycie danych wzrasta w sposób gwałtowny i szybki. W podobny sposób zadziała wykorzystanie jednego urządzenia w kilku celach jednocześnie.

Podobne wiadomości

Popularne tematy