piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek krytykuje amerykańskich konserwatystów

Papież Franciszek krytykuje amerykańskich konserwatystów

Papież Franciszek wyraził swoje niezadowolenie z “bardzo silnej, zorganizowanej, reakcyjnej postawy” w amerykańskim Kościele katolickim, która koncentruje się na kwestiach społecznych, takich jak aborcja i seksualność, kosztem troski o biednych i środowisko.

Krytyka wobec konserwatystów

Papież wyraził ubolewanie nad “zacofaniem” niektórych amerykańskich konserwatystów, którzy, jego zdaniem, trzymają się wąskiej, przestarzałej i niezmiennej wizji. “Przypominam tym ludziom, że zacofanie jest bezużyteczne”, powiedział Franciszek podczas spotkania z jezuitami w ramach obchodów Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Dodał: “Robiąc to, tracisz prawdziwą tradycję i zwracasz się ku ideologiom w poszukiwaniu wsparcia. Innymi słowy, ideologie zastępują wiarę.”

Ideologiczne podejście do wiary

Franciszek od dawna wyrażał obawy, że ideologiczne podejście niektórych czołowych amerykańskich katolików przekształciło ich w wojowników kulturowych, oferując wiernym zniekształcony obraz doktryny kościelnej. Podkreślił, że troska o migrantów i biednych jest równie święta jak sprzeciw wobec aborcji.

Odpowiedź na krytykę

W odpowiedzi na krytykę ze strony konserwatystów, Papież Franciszek podkreślił, że Kościół był częścią historii, a nie twierdzą od niej. Wskazał na zmiany stanowiska Kościoła w kwestiach takich jak niewolnictwo i kara śmierci. “Wizja doktryny kościelnej jako monolitu jest błędna”, powiedział.

Konflikty z amerykańskimi biskupami

Niektórzy biskupi, tak jak Kardynał Raymond Burke, oskarżali papieża o prowadzenie Kościoła na manowce. Biskup Joseph Strickland, jeden z najgłośniejszych krytyków papieża, oskarżył go o podważanie katolickiej wiary.

Stosunek do polityków

Konserwatywni biskupi często konfrontowali się z amerykańskimi politykami, zwłaszcza katolickimi demokratami. W 2021 roku próbowali wydać wytyczne, które odmówiłyby sakramentu Komunii Świętej katolickim politykom popierającym prawo do aborcji.

Mimo krytyki ze strony konserwatystów, Papież Franciszek pozostaje nieugięty w swoim przekonaniu o potrzebie przemian w Kościele, podkreślając, że powinien on być bardziej otwarty i skoncentrowany na ludziach.

Podobne wiadomości

Popularne tematy