wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek codziennie kontaktuje się z parafianami w Gazie

Papież Franciszek codziennie kontaktuje się z parafianami w Gazie

Sytuacja w Gazie

W obliczu trwającego konfliktu między Hamasem a Izraelem, wspólnota katolicka w Kościele Świętej Rodziny w Gazie, która obecnie zapewnia schronienie około 700 Palestyńczykom pozbawionym domów, codziennie utrzymuje kontakt z Papieżem Franciszkiem. Ostatnie ataki Hamasu z 7 października spowodowały śmierć 1400 osób i porwanie 200 innych, a odwetowe uderzenia Izraela na infrastrukturę Hamasu w Gazie pochłonęły życie ponad 10 000 osób, w tym ponad 4 100 dzieci. Tysiące ludzi zostały przesiedlone, a jak mówi w wywiadzie dla Vatican Media ksiądz Gabriele Romanelli, w Gazie “nie ma bezpiecznego miejsca ani na północy, ani na południu”.

Codzienne połączenia Papieża

Ksiądz Gabriele, który w czasie ataków Hamasu był w Jerozolimie i nie mógł fizycznie dotrzeć do swojej parafii, mówi, że jeśli to możliwe, rozmawia z nimi codziennie. “Codziennie łączymy się kilka razy”, dodaje, chociaż “niestety komunikacja została przerwana”, izolując wspólnotę, “ale teraz została wznowiona”. Dziękuje Papieżowi, który “codziennie dzwoni, by powiedzieć ‘cześć’, zapytać, jak się mają i udzielić swojego błogosławieństwa”.

Apel o modlitwę i wysiłki na rzecz pokoju

Przede wszystkim, jak mówi ksiądz Gabriele, modlą się i proszą, abyśmy kontynuowali modlitwę o pokój. “Mają Mszę rano, jedną po południu, ciągłe odmawianie Różańca” w różnych grupach i z niektórymi z 700 uchodźców, którzy znajdują schronienie w Kościele Świętej Rodziny. Na zakończenie ksiądz apeluje do całego świata o wsparcie wysiłków na rzecz pokoju: “Aby ci, którzy mają głos – dyplomaci, politycy, dziennikarze, ludzie dobrej woli, mężczyźni i kobiety na całym świecie – nie tylko modlili się, ale także pracowali na rzecz pokoju”.

Podobne wiadomości

Popularne tematy