W ostatnich latach obserwujemy zjawisko odejścia wielu wiernych od Kościoła. Czy jest to efekt buntu przeciwko Bogu, czy może wynik utraty zaufania do instytucji kościelnej?
Statystyki mówią same za siebie
W latach 2006-2009 w Polsce odnotowano 1057 apostazji, podczas gdy w samym 2020 roku ich liczba wzrosła do 459. Co może być przyczyną takiego wzrostu?
Skandale i polaryzacja społeczeństwa
Jednym z powodów odejścia od Kościoła są skandale pedofilskie oraz polaryzacja polskiego społeczeństwa. Jak te czynniki wpłynęły na zaufanie do instytucji kościelnej?
Wpływ pandemii na religijność
Pandemia COVID-19 miała znaczący wpływ na spadek uczestnictwa w Mszy Świętej. Czy pandemia była filtrem religijności, który wzmocnił odejścia, ale jednocześnie wzmocnił postawy tych, którzy zostali?
Katolicyzm kulturowy a katolicyzm łaski
Młode pokolenia Polaków, wychowywane w katolizmie kulturowym, opartym bardziej na tradycji niż sakramentach, są bardziej skłonne do odchodzenia od Kościoła. Czym różni się katolicyzm kulturowy od katolicyzmu łaski?
Kościół jako instytucja obsługująca potrzeby
Czy Kościół jest postrzegany przez katolików kulturowych jako instytucja obsługująca potrzeby społeczności, czy jako wspólnota wiary? Jakie są konsekwencje takiego postrzegania Kościoła?
Odejście od Kościoła to złożony problem, który ma wiele przyczyn. Obojętność religijna, skandale, pandemia i katolicyzm kulturowy to tylko niektóre z nich. Aby zrozumieć to zjawisko, musimy spojrzeć na nie z różnych perspektyw.