piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaNuncjusz Apostolski w Indiach poświęci nowe sanktuarium św. Michała

Nuncjusz Apostolski w Indiach poświęci nowe sanktuarium św. Michała

Historia kościoła św. Michała w Pedavadlapudi

Kościół św. Michała w Pedavadlapudi obchodzi 80 lat służby dla wiernych rzymskokatolickich w wiosce. Kościół ten jest częścią diecezji Guntur w południowoindyjskim stanie Andhra Pradesh. Początki katolickiego kościoła w Pedavadlapudi sięgają 1902 roku. W pierwszych latach wierni gromadzili się w małej chacie na Eucharystię. W 1940 roku misja została wyznaczona jako parafia i nazwana Kościołem św. Michała.

Wkład duchowieństwa w rozwój parafii

Wielu księży i zakonników pracowało niestrudzenie, aby uczynić parafię domem wiary. Kościół obchodził swoje złote jubileusz w 1992 roku i jubileusz platynowy w 2016 roku. Obecnie Kościół św. Michała obsługuje około 4 000 parafian. Oprócz działalności parafialnej kościół administruje czterema instytucjami parafialnymi: trzema szkołami parafialnymi i sierocińcem.

Inicjatywa budowy nowego kościoła

Mimo swojego historycznego znaczenia, Kościół św. Michała nie miał żadnych znaczących udogodnień. Był to jedyny kościół diecezji noszący imię św. Michała. Ponieważ budynek kościoła zbudowany w 1942 roku wymagał gruntownych napraw, ks. Kiran Kumar Vunam, ówczesny proboszcz parafii, nieustannie pracował nad spełnieniem marzenia o budowie międzynarodowego sanktuarium dedykowanego św. Michałowi w Pedavadlapudi.

Poświęcenie przez Nuncjusza Apostolskiego

18 września 2023 roku Nuncjusz Apostolski w Indiach, arcybiskup Leopoldo Girelli, poświęci i pobłogosławi Kościół św. Michała. Biskupi z Telangana i Andhra Pradesh przyłączą się do Eucharystii tego dnia.

Refleksje duchowieństwa

Ks. Nallapati Showry, obecny proboszcz Kościoła św. Michała, mówił również o znaczeniu tego momentu w życiu lokalnego Kościoła. “Czuję się uprzywilejowany, będąc tutaj w tym historycznym momencie dla parafii i diecezji Guntur”, powiedział. “Byłem świadkiem trudności i problemów związanych z ukończeniem kościoła. Moje serce przepełnia wdzięczność Bogu za Jego łaskę na wszystkich ludzi, którzy pracowali dla Kościoła. Mam wiarę, że każdy, kto przyjdzie na to miejsce, doświadczy obecności Bożej, szukając pocieszenia. Niech św. Michał chroni diecezję, rodziny i parafię.”

Podobne wiadomości

Popularne tematy