wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaReligiaApel o pokój w Gazie: świętość życia ludzkiego według ojca Francesco Pattona

Apel o pokój w Gazie: świętość życia ludzkiego według ojca Francesco Pattona

Humanitarna tragedia w Gazie

W obliczu narastającego kryzysu humanitarnego w Gazie, ojciec Francesco Patton, kustosz Ziemi Świętej, wzywa do zakończenia bezrozumnego bombardowania cywilów. Podkreśla, że każde ludzkie życie jest święte, niezależnie od etniczności, religii czy statusu osobistego.

Świętość życia w trzech religiach

Podczas 16. Dnia Stowarzyszeń Ziemi Świętej w Rzymskim Uniwersytecie Antonianum, ojciec Patton zwrócił uwagę na wspólną wiarę Żydów, Chrześcijan i Muzułmanów w świętość życia ludzkiego. “Dla Żydów i Chrześcijan, człowiek jest obrazem i podobieństwem Boga; dla Muzułmanów, według Koranu, człowiek jest Kalifem Boga, przedstawicielem Boga na ziemi. W związku z tym, wyznawcy trzech religii mają bardzo wysokie pojęcie o wartości i godności osoby ludzkiej.”

Sytuacja chrześcijańskiej społeczności w Gazie

Francesco Patton wyraża zaniepokojenie sytuacją małej społeczności chrześcijańskiej w Gazie, która obecnie znajduje schronienie w Kościele Rzymskokatolickim Świętej Rodziny. Wyraża nadzieję, że przynajmniej miejsca kultu będą szanowane.

Zniszczenia i straty

Od czasu wybuchu wojny ponad miesiąc temu, bombardowania izraelskie nie oszczędziły szpitali, szkół, meczetów, a także cerkwi grecko-ortodoksyjnej św. Porfiriusza w Gazie, gdzie zginęło 18 osób, a wiele innych zostało rannych.

Rola wolontariuszy i przyszłość chrześcijan w Ziemi Świętej

Ojciec Patton podkreśla znaczenie obecności wolontariuszy w Ziemi Świętej, którzy tworzą mosty między światem a Ziemią Świętą, nie tylko z chrześcijanami, ale także z izraelskimi i palestyńskimi społecznościami. Wyraża obawę, że po wojnie może nastąpić nowa fala exodusu chrześcijan z Ziemi Świętej do Stanów Zjednoczonych, Kanady i Europy. “Wielu już nie czuje się bezpiecznie, zwłaszcza ci, którzy mają rodziny i nie chcą, aby ich dzieci dorastały w środowisku nienawiści, gdzie nie ma wzajemnej akceptacji między ludźmi o różnych etnicznych i religijnych tłach,” wyjaśnia.

Apel o uznawanie wartości ludzkiej osoby

Ojciec Patton kończy wywiad mocnym apelem o zakończenie cierpień cywilów. “Musimy wszyscy zacząć na nowo rozważać wartość i godność osoby ludzkiej. Jest to konieczne, aby uniknąć podsycania antyludzkich i terrorystycznych ideologii.”

Artykuł przedstawia głęboki i poruszający obraz sytuacji w Gazie, podkreślając uniwersalną wartość życia ludzkiego i konieczność ochrony niewinnych w obliczu konfliktu. Ojciec Patton, jako duchowy lider i obrońca pokoju, przekazuje ważne przesłanie o współczuciu, zrozumieniu i nadziei na lepszą przyszłość.

Podobne wiadomości

Popularne tematy