sobota, 1 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaWatykan wzywa liderów krajów boliwaryjskich do krzewienia braterstwa

Watykan wzywa liderów krajów boliwaryjskich do krzewienia braterstwa

Papież Franciszek skierował list do uczestników spotkania między pastorami, świeckimi i liderami politycznymi w krajach boliwaryjskich, podkreślając potrzebę dialogu i braterstwa w dążeniu do pojednania i wspólnego dobra.

Bogactwo historii i kultury Ameryki Łacińskiej

Papież zwrócił uwagę na bogactwo historii i kultury Ameryki Łacińskiej, które są przesiąknięte “głęboką religijnością” i “pięknymi doświadczeniami braterstwa”. Kraje boliwaryjskie, w tym Boliwia, Kolumbia, Ekwador, Panama, Peru i Wenezuela, odznaczają się swoim “mestizaje”, czyli sposobem bycia, który integruje kultury prehiszpańskie i różne tradycje europejskie.

Rola Kościoła w życiu narodów

Papież Franciszek podkreślił niezastąpioną rolę Kościoła w życiu tych narodów, zaznaczając, że przestrzenie władzy nie są najważniejszym aspektem rozwoju społecznego. Zwrócił uwagę na znaczenie procesów humanizujących współistnienie i promujących spójność społeczną.

Polityka w stylu samarytanina

Papież wezwał do budowania mostów braterstwa, wprowadzając “styl samarytański” w polityce i ostrzegając przed ekstremizmem, mesjanizmem oraz agresją i goryczą. Podkreślił, że nowe ścieżki dla ludów można znaleźć tylko poprzez serca gotowe do dialogu z szacunkiem i uczenia się od innych.

Papież Franciszek zakończył swój list, zachęcając uczestników spotkania do kontynuowania zaangażowania w życie polityczne ludów Ameryki Łacińskiej i wzywając do wstawiennictwa Matki Bożej z Guadalupe.

Podobne wiadomości

Popularne tematy