sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaNikaragua: Jezuici potępiają zamknięcie Uniwersytetu Środkowoamerykańskiego w Managui

Nikaragua: Jezuici potępiają zamknięcie Uniwersytetu Środkowoamerykańskiego w Managui

Solidarność ojca Arturo de Sosa, SJ

Ojciec Arturo de Sosa, SJ, Przełożony Generalny Towarzystwa Jezusowego, wyraża solidarność z Prowincją Jezuicką Ameryki Środkowej po przymusowym zamknięciu Uniwersytetu Środkowoamerykańskiego (UCA) w Managui przez rząd Nikaragui.

Fałszywe oskarżenia o terroryzmie

63-letni prestiżowy uniwersytet prowadzony przez jezuitów, który był centrum protestów z 2018 roku przeciwko kontrowersyjnej reformie krajowego systemu zabezpieczenia społecznego prezydenta Daniela Ortegi, ogłosił 16 sierpnia, że jego aktywa zostały skonfiskowane przez władze nikaraguańskie pod pretekstem bycia “centrum terroryzmu”. UCA potępiło to oskarżenie jako całkowicie “nieuzasadnione” i nazwało konfiskatę ciosem dla akademii w Nikaragui.

Systematyczne naruszenia praw człowieka

W oświadczeniu wydanym w środę Kuria Prowincji z siedzibą w Salwadorze podkreśliła, że oskarżenie o terroryzm jest “całkowicie fałszywe i nieuzasadnione”. Kuria prowincjonalna przypomniała, że “nowa agresja rządu” przeciwko jezuickiemu uniwersytetowi “nie jest odosobnionym incydentem”, ale częścią “serii nieuzasadnionych ataków na ludność Nikaragui i inne instytucje edukacyjne i społeczne, które generują klimat przemocy i niepewności oraz pogłębiają kryzys społeczno-polityczny kraju”.

Solidarność od ojca Sosa

W swoim liście ojciec Sosa dołączył do tych żądań, wzywając do “ścieżek dialogu” opartych “na prawdzie, wolności i prawie do wysokiej jakości edukacji dla młodzieży i dla całego narodu Nikaragui”.

Reakcja reżimu Sandinistów na Kościół i opozycję

Od drastycznego pogorszenia stosunków z reżimem Sandinistów po kwietniu 2018 roku Kościół w Nikaragui był celem kilku ataków i profanacji, a także nękania i zastraszania biskupów i księży, niektórzy z nich zostali wydaleni, wraz z niektórymi zakonami religijnymi.

Podobne wiadomości

Popularne tematy