sobota, 7 września, 2024
Strona głównaReligiaKsiążka o tajemnicy i przejrzystości w Kościele

Książka o tajemnicy i przejrzystości w Kościele

W poszukiwaniu przejrzystości Kościoła, zwłaszcza w przypadkach nadużyć, Kościół musi być ostrożny, twierdzą autorzy książki o przejrzystości i tajemnicy w Kościele. Nieograniczona przejrzystość może szkodzić ofiarom, ale nie usprawiedliwia to powszechnej praktyki tajemnicy, podkreślają.

Ekspert od komunikacji i prawa kanonicznego

Czy w Kościele, który dąży do większej przejrzystości, zwłaszcza w celu zapobiegania wszelkim formom nadużyć, jest miejsce na tajemnicę? Ksiądz Jordi Pujol i Ksiądz Rolando Montes de Oca, eksperci od komunikacji i prawa kanonicznego, napisali książkę, która stara się dostarczyć odpowiedzi.

“Przejrzystość i tajemnica w Kościele Katolickim”

Ich książka nosi tytuł “Przejrzystość i tajemnica w Kościele Katolickim”. Została opublikowana przez Latynoamerykańską Radę Ceprome (Interdyscyplinarne Centrum Badań i Szkoleń dla Ochrony Nieletnich) i została zaprezentowana przez Kardynała Seana O’Malleya w sobotę, 23 września w Rzymie.

Kardynał O’Malley o potrzebie komunikacji

Kardynał O’Malley, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, uznał pracę autorów, zwracając uwagę na oczywistą potrzebę komunikacji i prawnego podejścia do radzenia sobie z nadużyciami.

Niewłaściwe użycie przejrzystości i tajemnicy

Autorzy głęboko doceniają chęć Kościoła do wzrostu w przejrzystości, ale ostrzegają również przed szkodami, jakie może wyrządzić ofiarom nadmierna ekspozycja, która narusza intymne i prywatne życie. Twierdzą nawet, że z punktu widzenia oskarżonego, nieograniczone stosowanie przejrzystości mogłoby naruszyć zasadę domniemania niewinności.

Krytyka kościelnej tajemnicy

Pujol i Montes de Oca krytykują również kościelną tajemnicę, która tak często utrudnia prawdę i sprawiedliwość dla tych, którzy zostali skrzywdzeni przez nadużycia. W rzeczywistości zapewniają, że na poziomie komunikacyjnym tajemnica nie może być powszechną praktyką.

Książka jako narzędzie dla komunikatorów

Książka ma praktyczne aspekty, które mogą służyć jako pomoc w rozeznaniu i komunikacji w przypadkach nadużyć, stając się przydatnym narzędziem nie tylko dla biskupów, ale także dla tych, którzy prowadzą komunikację diecezji, wspólnoty zakonnej, szkół lub jakiejkolwiek jednostki kościelnej.

Podobne wiadomości

Popularne tematy