sobota, 13 kwietnia, 2024
Strona głównaPolskaWarszawa: zaprezentowano nowy program duszpasterski dla Kościoła w Polsce

Warszawa: zaprezentowano nowy program duszpasterski dla Kościoła w Polsce

W Warszawie miała miejsce prezentacja nowego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce, zatytułowanego “Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Program, który rozpocznie się 3 grudnia 2023 r., w pierwszą niedzielę Adwentu, ma trwać rok i jest zaprojektowany, aby pobudzić wiernych do refleksji nad ich uczestnictwem w życiu Kościoła oraz zainspirować ich do głębszego zaangażowania.

Główne cele i założenia programu

Bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, podkreślił, że program ma na celu odnowę Kościoła w duchu synodalnym. Kluczowe pojęcia programu to “tożsamość”, “wspólnota”, “uczestnictwo” i “doświadczenie”. Program zakłada, że wierni powinni nie tylko mówić o swojej roli w Kościele, ale również aktywnie ją przeżywać i włączać innych w to doświadczenie.

Struktura i realizacja programu

Program będzie realizowany na trzech poziomach: diecezjalnym, parafialnym i rodzinnym. Bp Waldemar Musioł, sekretarz Komisji Duszpasterstwa, zwrócił uwagę na konieczność formacji kapłanów, wspólnej refleksji duchownych i świeckich, oraz na potrzebę oferty formacyjnej dla małżonków i rodziców. Program zakłada również wykorzystanie przestrzeni medialnej do jego promocji i realizacji.

Materiały i zasoby

Komisja Duszpasterstwa KEP przygotowała kompletny zestaw materiałów na rok 2023/2024, w tym zeszyty teologiczno-pastoralne, homiletyczne, liturgiczne, katechetyczne i maryjne, a także materiały dla rodzin. Te ostatnie będą dostępne głównie online i zawierają rozważania oraz zadania do wykonania dla rodzin.

Wyzwania i perspektywy

Program stawia przed Kościołem w Polsce wyzwanie głębszego zaangażowania wiernych w życie wspólnoty. Jego realizacja zależy od aktywności biskupów, proboszczów oraz wiernych świeckich. Program ma być odpowiedzią na współczesne potrzeby Kościoła i społeczeństwa, zachęcając do dialogu, współpracy i wzajemnego wsłuchiwania się w potrzeby drugiego człowieka.

Nowy program duszpasterski dla Kościoła w Polsce jest ambitnym przedsięwzięciem, które ma na celu odnowienie i zintegrowanie wspólnoty kościelnej. Poprzez aktywne uczestnictwo i zaangażowanie wszystkich członków Kościoła, program ma szansę przyczynić się do głębszego zrozumienia i realizacji misji Kościoła w dzisiejszym świecie.

Podobne wiadomości

Popularne tematy