piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaReligiaKościoły potępiają atak powietrzny na budynek greckiego kościoła prawosławnego w Gazie

Kościoły potępiają atak powietrzny na budynek greckiego kościoła prawosławnego w Gazie

W ostatnich dniach doszło do tragicznego ataku powietrznego na budynek przylegający do kościoła św. Porphyriosa w Gazie. W wyniku tego ataku zginęło wiele osób, które szukały tam schronienia. Reakcje na ten akt przemocy były natychmiastowe i jednoznaczne.

Tragiczne skutki ataku

W czwartkowy wieczór podczas ataku powietrznego na jeden z budynków w kompleksie kościoła św. Porphyriosa w Gazie zginęło co najmniej 16 chrześcijan, w tym 10 członków jednej rodziny. Według informacji, wiele osób pozostaje uwięzionych pod gruzami. Budynek ten, który jest jednym z najstarszych kościołów w Gazie, został całkowicie zniszczony w wyniku ataku rakietowego przeprowadzonego przez Izrael.

Schronienie przed wojną

Około 400 osób, głównie chrześcijan, znalazło schronienie w kompleksie kościelnym, gdy wojna wybuchła prawie dwa tygodnie temu. Wielu z nich zostało rannych w wyniku eksplozji, w tym zarówno chrześcijanie, jak i muzułmańskie rodziny, które szukały schronienia w kościele.

Reakcje społeczności międzynarodowej

Patriarchat Greckiego Kościoła Prawosławnego potępił ten atak w mocnych słowach. W oświadczeniu wydanym 19 października podkreślono, że “atakowanie kościołów i ich instytucji, a także schronień, które zapewniają ochronę niewinnym obywatelom, zwłaszcza dzieciom i kobietom, które straciły domy w wyniku izraelskiego bombardowania obszarów mieszkalnych w ciągu ostatnich trzynastu dni, stanowi zbrodnię wojenną, której nie można ignorować”.

Światowa Rada Kościołów również stanowczo potępiła ten atak. Sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów, ks. Jerry Pillay, powiedział: “Potępiamy ten niewyobrażalny atak na święty kompleks i wzywamy społeczność międzynarodową do wprowadzenia ochrony w Gazie dla miejsc świętych, w tym szpitali, szkół i miejsc kultu”.

Podobne wiadomości

Popularne tematy