niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaReligiaKardynał Zuppi: pokój na Ukrainie nie może być narzucany

Kardynał Zuppi: pokój na Ukrainie nie może być narzucany

Potrzeba “kreatywnego pokoju” na Ukrainie

Kardynał Matteo Zuppi podkreśla potrzebę “kreatywnego pokoju” na Ukrainie i odpowiada na pytania dziennikarzy dotyczące możliwej wizyty w Pekinie w ramach jego misji poszukiwania pokoju na Ukrainie.

Spotkanie “Śmiałość Pokoju” w Berlinie

Kardynał Matteo Maria Zuppi, prezydent Włoskiej Konferencji Biskupiej, odniósł się do trwającej wojny na Ukrainie podczas międzynarodowego spotkania w Berlinie. Spotkanie to, które odbywa się w dniach 10-12 września, jest organizowane przez Wspólnotę św. Egidio we współpracy z Kościołami katolickim i ewangelickim w stolicy Niemiec.

Misja pokojowa i wizyta w Chinach

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, kardynał Zuppi, specjalny wysłannik papieża ds. pokoju na Ukrainie, podkreślił konieczność znalezienia rozwiązania wojny na Ukrainie. Mówił również o swojej misji pokojowej powierzonej mu przez papieża Franciszka, która już zabrala go na Ukrainę, do Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Wsparcie papieża dla Ukrainy

W odpowiedzi na niedawne napięcia z Kijowem, po przemówieniu papieża Franciszka do młodych Rosjan w Petersburgu, kardynał Zuppi wyraził przekonanie, że te kwestie zostaną rozwiązane. Podkreślił wsparcie Kościoła i papieża dla Ukrainy w czasach cierpienia.

“Pokój musi nadejść jak najszybciej”

W odpowiedzi na krytykę dotyczącą tempa dyplomacji, kardynał Zuppi bronił znaczenia podejmowania działań i próby dokonania różnicy. “Jeśli nic nie robisz, zawodzisz, ale nic nie robisz”, powiedział, dodając, że “zawsze lepiej próbować”. W rzeczywistości, jak powiedział, pokój często przychodzi późno w obliczu cierpienia spowodowanego wojną.

Kardynał Zuppi zakończył swoje wystąpienie wezwaniem do cierpliwości i wspólnych wysiłków na rzecz odbudowy tego, co podziały, przemoc i niesprawiedliwość rozerwały. Potrzebna jest cierpliwość, by “pozwolić czasom dojrzeć” i wiedzieć, jak je wykorzystać, zawsze przypominając, że “pokój musi nadejść, musi nadejść natychmiast, jak najszybciej”.

Podobne wiadomości

Popularne tematy