W wywiadzie dla Vatican Media, Kardynał Christoph Schönborn, Arcybiskup Wiednia, podkreśla znaczenie synodalności w życiu Kościoła.
Synodalność jako droga komunii
“Synodalność to modus operandi komunii kościelnej; to uczestnictwo również w kwestiach zarządzania i decyzji, w aspektach życia Kościoła. Synod o synodalności to synod o tym, jak komunia kościelna, wspólne podróżowanie wszystkich członków ludu Bożego, jest przeżywana w sposób ewangeliczny.”
Proces synodalny w Kościele
Kardynał Schönborn wskazuje na połączenie między obecnym procesem synodalnym a tym z 1985 roku poświęconym tematowi komunii kościelnej. Podkreśla, że komunia i dążenie do jedności mają pierwszeństwo przed różnymi punktami widzenia.
Oczekiwania wobec Synodu
Na pytanie o oczekiwania wobec zbliżającego się Synodu, Kardynał odpowiada: “Wiele rzeczy może się wydarzyć na tym synodzie, nie wiemy. Papież Franciszek wprowadził nas na dość unikalną ścieżkę, ścieżkę słuchania i rozeznawania.”
Doświadczenie synodalności w Wiedniu
Mówiąc o doświadczeniach synodalnych w Wiedniu, Kardynał Schönborn wspomina o pięciu zgromadzeniach diecezjalnych, które odbyły się w jego diecezji. Głównym celem tych zgromadzeń było dzielenie się doświadczeniami wiary.
Synod a parlament
Kardynał podkreśla różnicę między synodem a parlamentem, wskazując, że synodalność w Kościele zawsze polega na poszukiwaniu jedności.
Słuchanie głosu Ducha Świętego
Kardynał Schönborn mówi o metodzie duchowej rozmowy, która polega na wzajemnym słuchaniu z szacunkiem i akceptacją, aby osiągnąć rozeznanie i zrozumieć wolę Bożą.
Udział świeckich w Synodzie
Kardynał zauważa, że choć w synodach zawsze uczestniczyli świeccy jako eksperci, teraz po raz pierwszy wielu świeckich jest pełnoprawnymi członkami synodu.
Wyzwania sekularyzacji
Na koniec, Kardynał Schönborn odnosi się do wyzwań sekularyzacji w zachodnich społeczeństwach i podkreśla znaczenie rodziny w przekazywaniu wiary.