wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaBiskupi Afryki Zachodniej ostrzegają przed interwencją wojskową w Nigrze

Biskupi Afryki Zachodniej ostrzegają przed interwencją wojskową w Nigrze


Regionalna Konferencja Biskupia Afryki Zachodniej (RECOWA-CERAO) wzywa rządy afrykańskie do “okazania powściągliwości, roztropności i odpowiedzialności” w związku z kryzysem w Nigrze.

Liderzy Afryki Zachodniej podejmują decyzje


Liderzy Afryki Zachodniej postanowili “natychmiastowo aktywować” i wysłać regionalne siły rezerwowe, aby przywrócić obalonego prezydenta Mohameda Bazouma w Nigrze. W odpowiedzi na wojskowy zamach stanu z 27 lipca oraz po upływie ultimatum dla rządzącej junty wojskowej pod wodzą generała Abdourahamane Tchianiego, Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) wezwała do interwencji w celu przywrócenia porządku konstytucyjnego w kraju.

Stanowisko biskupów


Przed szczytem, w środę 9 sierpnia, biskupi RECOWA-CERAO dołączyli do apelu do rządów regionu o “okazanie powściągliwości, roztropności i odpowiedzialności”, ostrzegając, że “życie ludzi Afryki Zachodniej jest zagrożone”. W oświadczeniu podzielonym z agencją Aci Africa podkreślili: “Terroryzm już zbiera krwawe żniwo wśród wdów, sierot, przesiedleńców, głodujących, okaleczonych itp. Ludzie nie oczekują, aby regionalne, afrykańskie i inne instytucje zwiększały te straty”.

Interesy geopolityczne kontra ludzkie życie


Biskupi ostrzegali również wszystkie zaangażowane strony przed stawianiem interesów geopolitycznych przed życiem ludzi w Afryce Zachodniej. Podkreślili, że “nic nie może usprawiedliwiać tworzenia lub ułatwiania środowiska destrukcyjnego dla naszych ludzi”.

Przykład Libii


Oświadczenie przypominało również “tragiczny przykład” interwencji wojskowej w Libii, która miała “katastrofalne skutki dla życia, godności i przyszłości ludzi”.

Potrzeba pokojowych i trwałych rozwiązań


Według biskupów kryzys można rozwiązać jedynie za pomocą dialogu i współpracy. Wezwali regionalne i subregionalne instytucje, takie jak ECOWAS i Unię Afrykańską, do “okazania odpowiedzialności przed historią” i do przemyślenia swojej misji.

Junta wojskowa w Nigrze kontynuuje działania


Mimo międzynarodowych nacisków i sankcji gospodarczych, przywódcy zamachu stanu w Nigrze, którzy mają znaczącą armię wyszkoloną przez Stany Zjednoczone, zdają się być zdeterminowani, aby się utwierdzić.


Sytuacja w Nigrze jest skomplikowana i wymaga ostrożności oraz odpowiedzialności ze strony międzynarodowej społeczności. Biskupi Afryki Zachodniej podkreślają konieczność dialogu i współpracy w celu znalezienia pokojowego rozwiązania kryzysu.

Podobne wiadomości

Popularne tematy