wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek wyraża solidarność z migrantami w 10. rocznicę wizyty na Lampedusie

Papież Franciszek wyraża solidarność z migrantami w 10. rocznicę wizyty na Lampedusie

W dziesiątą rocznicę swojej wizyty na włoskiej wyspie Lampedusa, Papież Franciszek ponownie potwierdził swoje wsparcie dla migrantów, którzy nadal podejmują wielkie ryzyko, aby przekroczyć Morze Śródziemne i wejść do Europy.

Papież Franciszek uczcił dziesiątą rocznicę pierwszej pastoralnej wizyty swojego pontyfikatu, wysyłając w sobotę list do arcybiskupa Alessandro Damiano z Agrigento. W swoim liście Papież przekazał swoje serdeczne pozdrowienia dla wiernych włoskiej archidiecezji, przypominając, że jego wizyta 8 lipca 2013 roku nadal jest aktualna nawet 10 lat później.

Tysiące migrantów nadal wsiadają do pontonów i łodzi na pokładach przemytników ludzi, aby spróbować przekroczyć Morze Śródziemne i wejść do Europy. Ponad 14 000 osób zginęło lub zaginęło podczas próby przekroczenia trasy między Libią a Tunezją do Włoch od 2014 roku, według danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM).

Papież Franciszek wyraził swoje smutek z powodu “powtarzających się poważnych tragedii na Morzu Śródziemnym”, gdzie niewinne życie, szczególnie dzieci, ginie w poszukiwaniu bezpiecznej egzystencji z dala od okropieństw wojny i przemocy. Opisał te “ciche masakry” jako przygnębiający i ogłuszający krzyk, który nie powinien pozostawić nikogo obojętnym.

Papież ubolewał również nad bezczynnością społeczeństwa, które wydaje się straciło zdolność do okazywania współczucia. “Minęło dziesięć lat,” powiedział, “od wizyty, którą chciałem przeprowadzić w społecznościach Lampedusa, aby okazać moje wsparcie i ojcowską bliskość tym, którzy przybyli na wasze brzegi po bolesnych peregrynacjach, na łasce morza.”

Z okazji rocznicy swojej wizyty na Lampedusie, Papież Franciszek podkreślił pilną potrzebę przebudzenia sumienia społeczeństwa i zastanowienia się nad pytaniem, które Bóg zadał Adamowi w Raju: “Gdzie jest twój brat?” Wezwał wszystkich do zmiany naszych postaw i uznania, że każda osoba, która puka do naszych drzwi, jest “godna miłości, akceptacji i każdej troski”.

W obliczu trwających wyzwań, z jakimi borykają się migranci, Papież Franciszek wezwał do odnowienia poczucia odpowiedzialności i solidarności. Zachęcił Kościół do zaangażowania się w pomoc tym, którzy są zapomniani, oferując “uzdrawiający balsam braterstwa i miłości tym, którzy noszą rany Chrystusa na swoich ciałach”.

Na zakończenie, Ojciec Święty zachęcił wiernych do pokonania strachu i ożywienia Lampedusa duchowym bogactwem Ewangelii. “Wyrażając moją wdzięczność każdemu z was za wasze wysiłki na rzecz pomocy migrantom,” zakończył Papież, “powierzam Panu życie tych, którzy zginęli podczas przekraczania morza.”

Podobne wiadomości

Popularne tematy