sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaKardynał Pierbattista Pizzaballa: Chrześcijanie w Ziemi Świętej chcą, aby ich prawa były...

Kardynał Pierbattista Pizzaballa: Chrześcijanie w Ziemi Świętej chcą, aby ich prawa były szanowane

Wzrost napaści na chrześcijan

Kardynał-elekt Pierbattista Pizzaballa mówi o wzroście ataków na chrześcijan ze strony izraelskich ekstremistów. Chrześcijanie w Ziemi Świętej nie chcą specjalnej ochrony, ale gwarancji ich podstawowych praw. Prześladowania i ataki na chrześcijan w Izraelu to działania mniejszości żydowskich ultranacjonalistów, które rosną w konkretnym kontekście kulturowym, a nie wyraz rosnącej nietolerancji w szerszym społeczeństwie izraelskim, mówi łaciński patriarcha Jerozolimy, kardynał Pierbattista Pizzaballa.

Nasilenie się napaści i zastraszanie ze strony żydowskich ekstremistów

Wandalizmy wymierzone w kościoły, cmentarze i własność chrześcijańską, a także fizyczne i werbalne nadużycia wobec duchowieństwa chrześcijańskiego, zauważalnie wzrosły w ostatnich miesiącach w Ziemi Świętej, wśród trwających napięć politycznych w społeczeństwie izraelskim i eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Chrześcijanie w Ziemi Świętej nie chcą specjalnej ochrony

Sytuacja sprawia, że społeczności chrześcijańskie stają się coraz bardziej nerwowe. Jednak, jak powiedział, chrześcijanie w Ziemi Świętej nie chcą specjalnej ochrony, ale tylko szacunku dla podstawowych praw, które demokratyczne państwo powinno gwarantować wszystkim obywatelom i społecznościom, niezależnie od ich przynależności religijnej.

Reakcje społeczeństwa izraelskiego są powodem do nadziei

Jednak, jak powiedział, są “powody do nadziei, ponieważ te incydenty wywołały silne reakcje w społeczeństwie izraelskim, nawet ze strony żydowskich liderów religijnych: „Wierzę, że z czasem ta świadomość problemu przyniesie owoce”, powiedział Patriarcha.

Podobne wiadomości

Popularne tematy