wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaKardynał Parolin: Słowacja może pomóc przekształcić świat

Kardynał Parolin: Słowacja może pomóc przekształcić świat

Wizyta w Słowacji

Kardynał Sekretarz Stanu Pietro Parolin udał się do kraju UE, Słowacji, na trzydniową oficjalną wizytę na zaproszenie tamtejszej Konferencji Biskupów. Podczas swojego pobytu od 14 do 16 września odwiedzi cztery miasta: Bratysławę, Šaštín, Košice i Klokočov. Wizyta ta zbiega się z trzema ważnymi rocznicami: 30. rocznicą odnowienia stosunków dyplomatycznych między Republiką Słowacką a Stolicą Apostolską, 1160. rocznicą przybycia Świętych Cyryla i Metodego do kraju oraz 20. rocznicą beatyfikacji dwóch słowackich męczenników, ofiar prześladowań ateistycznych, w 2003 roku przez Jana Pawła II.

Oczekiwania od wizyty

Kardynał Parolin wyraził swoje oczekiwania wobec tej wizyty, podkreślając, że była ona planowana od trzech lat. Z różnych przyczyn została odłożona, ale teraz, jak podkreśla, “providencjalnie” zbiega się z ważnymi rocznicami. Wskazał również na drugą rocznicę podróży apostolskiej Papieża Franciszka do kraju.

Wkład Słowacji w świat

Na pytanie, co mały kraj jak Słowacja może zaoferować światu, Kardynał Parolin odpowiedział, że nie powinniśmy ograniczać się do liczb czy wielkości kraju, aby ocenić jego znaczenie i wpływ. Mimo swojego niewielkiego rozmiaru, Słowacja może wnosić znaczący wkład w przekształcanie świata dzięki swojej bogatej historii, kulturze, chrześcijańskiemu dziedzictwu oraz zaangażowaniu w promowanie wzajemnego szacunku i koegzystencji cywilnej i religijnej.

Przesłanie Świętych Cyryla i Metodego

Kardynał podkreślił, że misja Świętych Cyryla i Metodego, znanych jako “Ojcowie narodów słowiańskich”, oraz św. Gorazda, ich pierwszego ucznia i następcy św. Metodego w biskupstwie, oferuje nam niezwykłe świadectwo tego, jak chrześcijaństwo może skutecznie integrować się z różnymi kulturami. Wskazał na konieczność przekładania treści naszej wiary na język zrozumiały dla naszych współczesnych, zwłaszcza dla młodszych pokoleń.

Znaczenie wspólnej modlitwy

Podczas swojej wizyty w Bratysławie, Sastin i Klokocovie Kardynał Parolin podkreślił znaczenie wspólnego przychodzenia na modlitwę i działania w świecie. Wyraził nadzieję, że wielu ludzi przyłączy się do modlitwy w tych miejscach, aby wzmocnić nasze przywiązanie do Pana, naszą miłość do Niego i znaleźć głębokie powody naszego zaangażowania w świecie.

Podobne wiadomości

Popularne tematy