wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaReligiaKardynał Parolin potwierdza zaangażowanie Watykanu w dążenie do pokoju na Ukrainie

Kardynał Parolin potwierdza zaangażowanie Watykanu w dążenie do pokoju na Ukrainie

Watykan wyraża poparcie dla “Planu Pokoju” prezydenta Ukrainy, zwłaszcza w kwestiach humanitarnych. Ponadto potwierdza swoje zaangażowanie w kontynuowanie działań mających na celu złagodzenie cierpień ludności ukraińskiej oraz powrót więźniów i dzieci na Ukrainę.

Zaangażowanie Watykanu

Kardynał Sekretarz Stanu Pietro Parolin potwierdził zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w przyczynianie się do złagodzenia cierpień ludności ukraińskiej, która od ostatnich 18 miesięcy jest poddana wojnie z Rosją. Kardynał Parolin szczególnie popiera Plan Pokoju przedstawiony przez prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, zwłaszcza w kwestiach humanitarnych. Zadeklarował również dążenie do powrotu więźniów i dzieci na Ukrainę.

Rozmowy o pokoju na Ukrainie

Dyskusje na temat ukraińskiego planu pokoju odbyły się na Malcie w dniach 28 i 29 października z udziałem ponad 65 krajów. Rosja nie była zaproszona. Kardynał Parolin w swoim przesłaniu wideo podkreślił, że inicjatywa pokojowa była przedmiotem ciągłych dyskusji od jej wprowadzenia na szczycie G20 w listopadzie 2022 roku.

Wezwanie Papieża do działania

Przypominając wielokrotne wezwania papieża Franciszka do pokoju, Sekretarz Stanu przypomniał o zaproszeniu Ojca Świętego do zadania sobie pytania: “Co robię dzisiaj dla ludu ukraińskiego? Czy robię coś?”.

Wspólna odpowiedzialność

Kardynał Parolin zauważył, że obecność przedstawicieli wielu państw i organizacji międzynarodowych na spotkaniu pokazuje, że “nie godzimy się na akceptację tragedii rozgrywającej się przed naszymi oczami i mamy odwagę, by stawić jej czoła”. “Znalezienie rozwiązania to nie tylko odpowiedzialność Ukrainy; to wspólna odpowiedzialność”, dodał.

Potrzeba większego zaangażowania

Sekretarz Stanu wezwał do większego i “bardziej kreatywnego” zaangażowania na wszystkich poziomach “aby pokonać przeszkody i otworzyć drogi, które obecnie wydają się nieakceptowalne lub niemożliwe”.

Na koniec Kardynał wyraził poparcie Stolicy Apostolskiej, zwłaszcza w rozwiązywaniu kwestii humanitarnych, takich jak bezpieczeństwo żywnościowe i ochrona środowiska naturalnego. Ponownie potwierdził zaangażowanie Watykanu w “kontynuowanie działań mających na celu złagodzenie cierpień ludności ukraińskiej oraz powrót więźniów i dzieci na Ukrainę”.

Podobne wiadomości

Popularne tematy