piątek, 6 września, 2024
Strona głównaPolskaIle naprawdę jest katolików w Polsce? Analiza dorocznych badań praktyk religijnych

Ile naprawdę jest katolików w Polsce? Analiza dorocznych badań praktyk religijnych

W Polsce, doroczne badanie praktyk religijnych wiernych Kościoła katolickiego jest tradycją, która odbywa się raz w roku w październiku. Badanie to dostarcza cennych informacji na temat uczestnictwa wiernych w mszach świętych, przystępowania do komunii świętej oraz uczestnictwa w lekcjach religii.

Doroczne badanie praktyk religijnych

Każdego roku, w jedną z niedziel października, w całym kraju odbywa się badanie praktyk religijnych. W 2021 roku, badanie to odbyło się 26 września, w czasie gdy obowiązywały obostrzenia związane z pandemią COVID-19.

W 2023 roku, postępując zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, roczne badanie uczestnictwa w niedzielnych obrzędach religijnych zaplanowano na 22 października” – poinformował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) SAC w oficjalnym oświadczeniu.

Uczestnictwo w mszach świętych

Według raportu ISKK z stycznia 2023 r., w 2021 r. w mszach świętych uczestniczyło 28,3% wiernych. W tym samym roku, 12,9% wiernych przystępowało do komunii, a 82% uczniów uczęszczało na lekcje religii.

Najwyższy poziom uczestnictwa

Największą liczbę wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych odnotowano w diecezji tarnowskiej (59,1%), rzeszowskiej (49,7%) oraz przemyskiej (46,9%). Co więcej, najwyższy wskaźnik osób przyjmujących komunię świętą zanotowano w diecezji tarnowskiej (21,9%).

Historia Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK)

ISKK, założony w 1972 r. przez Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego jako Zakład Socjologii Religii, jest najstarszym w Polsce niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności i katolicyzmu. Współpracuje on m.in. z Głównym Urzędem Statystycznym.

Doroczne badanie praktyk religijnych w Polsce dostarcza cennych informacji na temat wiary i praktyk religijnych w kraju. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć, jak religia wpływa na życie codzienne Polaków i jakie zmiany zachodzą w społeczności katolickiej w Polsce.

Podobne wiadomości

Popularne tematy