wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaReligiaHiszpański Kościół w ogniu krytyki: raport ujawnia skalę nadużyć seksualnych

Hiszpański Kościół w ogniu krytyki: raport ujawnia skalę nadużyć seksualnych

Wstrząsające dane z raportu

Niedawno zaprezentowany raport hiszpańskiego rzecznika praw obywatelskich ujawnił przerażające dane dotyczące nadużyć seksualnych w Kościele katolickim w Hiszpanii. Z dokumentu wynika, że aż 440 tysięcy nieletnich padło ofiarą takich nadużyć. Co więcej, połowa z nich to ofiary duchownych, podczas gdy druga połowa to ofiary osób świeckich związanych z Kościołem.

Hiszpański Kościół w centrum uwagi

Choć Hiszpania jest krajem głęboko katolickim, do niedawna rząd nie uznał oficjalnie problemu przemocy seksualnej w Kościele. Jednak pod naciskiem społecznym, Kongres zlecił przygotowanie raportu na ten temat. W wyniku tych działań, światło dzienne ujrzały szokujące informacje na temat skali nadużyć.

Porównanie z innymi krajami

Choć problem nadużyć seksualnych w Kościele nie jest wyjątkowy dla Hiszpanii, raport pokazuje, że kraj ten ma największą oficjalnie podaną liczbę ofiar takich przestępstw na świecie. Dla porównania, we Francji w 2021 roku liczba ofiar oceniana była na 330 tysięcy.

Reakcja Kościoła

Przez wiele lat Kościół w Hiszpanii zaprzeczał, że w jego strukturach dochodzi do nadużyć seksualnych. Jednak w obliczu rosnącej liczby doniesień i śledztw, Kościół w końcu przyznał się do problemu w 2021 roku, publikując listę 220 potwierdzonych przypadków przemocy seksualnej.

Dalsze działania

Rzecznik praw obywatelskich, Ángel Gabilondo, skrytykował zarówno Kościół, jak i państwo za ich podejście do problemu. Jako formę zadośćuczynienia zaproponował utworzenie państwowego funduszu dla ofiar nadużyć seksualnych. Teraz to Kongres zdecyduje, czy wprowadzić w życie rekomendacje płynące z raportu.

Podobne wiadomości

Popularne tematy