sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaAula synodalna za mała dla synodu. Gdzie zatem zostanie zorganizowane jesienne zgromadzenie?

Aula synodalna za mała dla synodu. Gdzie zatem zostanie zorganizowane jesienne zgromadzenie?

W tegorocznym zgromadzeniu synodalnym poświęconym tematyce synodalności weźmie udział imponująca liczba 370 uczestników, nie licząc ekspertów. Jednak nawet nowa Aula Synodalna, mieszcząca się na tyłach Auli Pawła VI, nie jest w stanie pomieścić tak dużej liczby osób. Z tego powodu postanowiono przenieść obrady do Auli Pawła VI, co ogłoszono podczas prezentacji dokumentu roboczego na jesienne zgromadzenie.

W porównaniu do poprzedniego synodu w 2018 roku, gdzie wzięło udział 267 uczestników, tym razem spodziewamy się wzrostu o 20 biskupów ze względu na zwiększoną liczbę biskupów w Kościele powszechnym. Ale prawdziwą nowością jest udział delegatów, którzy nie są biskupami. To właśnie ta zmiana przyczyniła się do znaczącego wzrostu liczby uczestników.

W Auli Pawła VI odbędą się zarówno sesje plenarne, jak i obrady w grupach roboczych. Organizatorzy uważają, że taka konfiguracja ułatwi konwersację w Duchu Świętym, co jest nową metodą obrad. O. Giacomo Costa SJ zauważył, że można ją opisać jako “wspólną modlitwę w perspektywie wspólnego rozeznania, do którego uczestnicy przygotowują się poprzez refleksję i osobistą medytację”.

Doświadczenie pokazuje, że ta metoda otwiera przestrzenie, w których można wspólnie i w sposób ewangeliczny podejmować nawet kontrowersyjne kwestie. Dynamika konwersacji w Duchu Świętym obejmuje trzy podstawowe etapy, które są stosowane w różnych sytuacjach. Pierwszy etap skupia się na daniu głosu każdej osobie, która wychodzi od własnego doświadczenia, odczytanego w czasie modlitwy i przygotowań. Drugi etap polega na budowaniu więzi poprzez wyrażanie tego, co dotknęło najgłębiej podczas słuchania i kiedy usłyszano, jak Duch Święty sprawia, że rozbrzmiewa głos. Im bardziej osoba pielęgnuje zażyłość z Panem poprzez medytację Słowa Bożego i życie sakramentalne, tym bardziej wzrasta jej zdolność do rozpoznawania Jego głosu. W trzecim kroku, ponownie pod przewodnictwem Ducha Świętego, rozeznawane są kluczowe punkty, które pojawiły się w trakcie rozmów, a owoce wspólnej pracy są zbierane z myślą o przejściu do działania. Celem jest osiągnięcie inkluzywnego konsensusu, w którym każda osoba może czuć się reprezentowana, nie zaniedbując marginalnych punktów widzenia ani różnic zdań, które nie należy eliminować, ale poddać rozeznaniu. Naszym celem jest znalezienie konkretnych propozycji, aby wzrastać jako Kościół synodalny – tak stwierdził konsultor sekretariatu generalnego Synodu Biskupów.

Źródło: KAI

Podobne wiadomości

Popularne tematy