piątek, 31 maja, 2024
Strona głównaPsychologiaModlitwa o zdrowie psychiczne - 4 modlitwy

Modlitwa o zdrowie psychiczne – 4 modlitwy

W życiu katolika modlitwa i rozmowa z Bogiem jest bardzo ważna. Właśnie dlatego przy problemach ze zdrowiem psychicznym jedną z pierwszych myśli jakie pojawiają się w głowie, jest właśnie pomodlenie się. Sprawdźmy jakie istnieją modlitwy o zdrowie psychiczne i co, oprócz tego, warto zrobić.

Czym jest modlitwa o zdrowie psychiczne?

Mówiąc o modlitwie o zdrowie psychiczne nie mamy na myśli jednej konkretnej modlitwy. Znajdziemy przynajmniej kilka takich, które kierowane są do Boga, św. Tadeusza Judy albo św. Dymfny. Najczęściej chorzy, albo ich bliskie osoby, proszą o uwolnienie od lęków, uzdrowienie z choroby psychicznej albo pozbycie się traum. Taka modlitwa najczęściej jest odmawiana przez chorych codziennie. Przeważnie osoby cierpiące na depresję lub inne zaburzenia psychiczne, podczas odmawiania modlitwy czują, że nie są w tym same, że mogą liczyć na pomoc Boga i pomaga im to w leczeniu choroby. Warto jednak wspomnieć, że modlitwa o zdrowie psychiczne to nie jest jedyna rzecz, którą warto zrobić przy gorszym samopoczuciu.

Modlitwa o zdrowie psychiczne

Modlitwa o uzdrowienie z choroby psychicznej

“Panie Boże! Ty wiesz, jakie zło mnie otacza, rozumiesz najlepiej, jak męczy się teraz moja dusza,

Proszę Cię, nie zsyłaj na mnie ludzi i spraw, które lęk i depresję we mnie wymusza.

Nie wprowadzaj mnie w ciemny zaułek niepewności, który prowadzi mnie do obłędu.

Trzymaj mnie proszę, za rękę, daj mi światło z Twojego serca.

Chcę czuć Twoje dobro, opiekę i ciepło od Matki Najświętszej.

Proszę Cię sercem swym całym o nadzieję na lepszy czas w moim życiu, o uzdrowienie z depresji.

Daj mi siłę, by żyć! Upraszam u Ciebie, Boże Najwyższy, dar łaski woli życia i łaskę zdrowia.

Przepraszam za wszystkie przewinienia, powierzam się Tobie i Twojej opiece. Trwam przy Tobie w tych trudnych chwilach i głęboko wierzę, że uzdrowisz moją duszę i ciało.

Przez Chrystusa, Pana Naszego,

Amen”.

Modlitwa o siłę psychiczną

“Panie Boże i Święty Tadeuszu Judo, proszę o uzdrowienie mojego zdrowia psychicznego! Proszę, dajcie mi siłę, by żyć.

Panie Boże! Najwyższy! Wejrzyj na mnie i miej mnie w swojej opiece, przywróć radość z życia i przywróć ufność do tego świata.

Uzdrowicielu chorych! Błagam o przywrócenie łaski zdrowia mojej duszy! Spraw, abym miłością do Boga zwyciężył swoją chorobę i zyskał z powrotem swoje życie.

Proszę Cię, Święty Judo pomóż, abym mógł godnie i podniesioną głową czynić dobro temu światu, zażegnał swój kryzys. Proszę również o zdrowie dla wszystkich, którzy również stracili zdrowie psychiczne.

Proszę Cię Boże, trzymaj mnie z dala od drogi grzechu, którą bardzo nie chcę kroczyć, jednak moje zdrowie plącze mi plany. Daj mi swoją opiekę i siłę, bym mógł walczyć o siebie, nie krzywdził Cię, siebie i swoich bliskich.

Przywróć normalne życie, obdaruj łaską zdrowia i umocnij moją wiarę! Powierzam się Tobie.

Przez Chrystusa, Pana Naszego,

Amen”.

Modlitwa za chorych na depresję

“Pełen współczucia święty Judo Tadeuszu, który mocą Bożą przywróciłeś tak wielu ludziom zdrowie i jasność umysłu, wejrzyj na mnie (lub wymień imię osoby chorej psychicznie, za którą się modlisz) w wielkim cierpieniu. 

Ufny w Twoje potężne wstawiennictwo, błagam Cię, byś prosił Jezusa, miłosiernego Uzdrowiciela chorych, o uzdrowienie mnie (lub wymień imię chorej osoby). Spraw, by(m) (lub wymień imię chorej osoby) podźwignięty(a) Jego miłością, otrzymał(a) wielką łaskę zdrowia psychicznego. 

Amen”.

Modlitwa o uzdrowienie ze schizofrenii

“Dobry Boże Ty znasz ciemności, które mnie otaczają. Wydaje mi się, że jakby otoczyła mnie chmura, tak że tracę całą moją perspektywę. I na dodatek mam wrażenie, że ona nigdy się nie podniesie. Wiem, że wcześniej udało mi się z tego wyjść, ale kiedy te uczucia znów przychodzą wszystko znowu się zaciemnia.

Pomóż mi ufać Tobie w tym trudnym czasie. Wiem, że po deszczu znów przychodzi słońce, i że ponad chmurami słońce zawsze świeci.

Proszę Cię jednak, umocnij to przekonanie w moim sercu, tak aby Twoja nadzieja mnie prowadziła.

Wierzę, że Ty możesz mnie uzdrowić i całkowicie powierzam się Tobie. Udziel mi łask, których potrzebuję, aby wytrwać przy Tobie, aż Twoja uzdrawiająca miłość, która wiem, że nieustannie działa we mnie, w końcu przeniknie mnie i przyniesie ulgę, której potrzebuję. Amen”.

Święty od chorób psychicznych

Za patronkę osób chorych psychicznie, na nerwicę, w depresji i lęku uznawana jest św. Dymfna, czyli dzielna Irlandka, która żyła w VII wieku i została zamordowana przed swojego ojca. W Polsce nie jest dobrze znana, a jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 15 lipca w Irlandii i Belgii.

Modlitwa a profesjonalna pomoc psychiatry i psychologa

Modlitwa jest bardzo ważną rzeczą w życiu każdego katolika, jednak nie zawsze przyniesie ona oczekiwane skutki. Jeśli zmagamy się z problemami psychicznymi to najlepiej udać się po profesjonalną pomoc do psychologa lub psychiatry. Nasze zdrowie psychiczne jest bardzo ważne, i tak jak w przypadku bólu zęba idziemy do stomatologa, tak w przypadku stanów lękowych, nerwicy albo objawów depresji, powinniśmy udać się do psychiatry.

Źródła modlitw:

  1. Błogosławiony, kto zaufał Panu. Modlitewnik, Kraków 2014;
  2. Na Górze Przemienienia. Modlitewnik dla dorosłych, Kraków 2012;
  3. Oni cię nie zawiodą, Kraków 2014;
  4. Stanisław Mrozek SJ, Patroni od spraw trudnych i beznadziejnych, Kraków 2009;
  5. Święty Tadeusz. Apostoł i cudotwórca, Wilno 1938.
Podobne wiadomości

Popularne tematy