niedziela, 2 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaCaritas: Wstrzymanie pomocy żywnościowej w Etiopii to "nieludzkie"

Caritas: Wstrzymanie pomocy żywnościowej w Etiopii to “nieludzkie”

Caritas Internationalis dołącza do apeli różnych liderów religijnych w Etiopii, domagając się wznowienia dostaw pomocy żywnościowej w regionie Tigray w tym kraju, gdzie walki spowodowały katastrofę humanitarną.

W serdecznym apelu wydanym we wtorek, Caritas Internationalis prosi agencje pomocy o wznowienie niedawno zawieszonej pomocy żywnościowej dla regionu Tigray w Etiopii. Na swojej stronie internetowej Caritas, wraz z licznymi liderami religijnymi i agencjami pomocy, wzywa Agencję Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) i Światowy Program Żywnościowy (WFP) do „natychmiastowego wznowienia rozdawania żywności ratującej życie”.

Oświadczenie wyjaśnia, że pomoc żywnościowa została zawieszona 30 marca 2023 r. w regionie Tigray po odkryciu „rozpowszechnionego i systematycznego” przekierowywania dużych ilości żywności przeznaczonej dla głodujących ludzi. Przerwa została rozszerzona na całe terytorium Etiopii na początku czerwca.

Podkreślając powagę sytuacji, Sekretarz Generalny Caritas Internationalis, Alistair Dutton, zauważa, że „przez trzy miesiące miliony osób potrzebujących niezbędnej pomocy zostały pozbawione żywności, drastycznie obniżając zdrowie i bezpieczeństwo tych, którzy już cierpią z powodu ciężkiego traumy i deprywacji po dwuletniej wojnie i długotrwałej suszy”.

Apel Caritas jest echem apeli kilku etiopskich liderów religijnych. W liście skierowanym do rządu Etiopii, USAID i WFP, kardynał Berhaneyesus, prezydent Konferencji Biskupów Katolickich Etiopii, i ks. Kes Yonas, prezydent Ewangelickiego Kościoła Mekaneyesus w Etiopii, mówią, że dalsze opóźnienia w dostawie pomocy żywnościowej doprowadzą tylko do dalszej katastrofy dla tych, którzy jej potrzebują.

Na koniec, dodając swój głos do apelu, katolicki biskup Adigrat, biskup Tesfaselassie Medhin, mówi, że śmierć setek osób z powodu głodu nie może być ceną za naprawę systemu.

Caritas Internationalis dołącza do apeli liderów religijnych w Etiopii, domagając się natychmiastowego wznowienia dostaw pomocy żywnościowej w regionie Tigray, gdzie konflikt spowodował katastrofę humanitarną. Pomoc została zawieszona po odkryciu masowego przekierowywania żywności przeznaczonej dla głodujących. Ta sytuacja doprowadziła do drastycznego pogorszenia zdrowia i bezpieczeństwa milionów osób. Liderzy religijni podkreślają, że dalsze opóźnienia w dostawie pomocy mogą tylko pogłębić katastrofę. Biskup Tesfaselassie Medhin zwraca uwagę, że śmierć setek osób z powodu głodu nie może być ceną za naprawę systemu.

Podobne wiadomości

Popularne tematy