Czym właściwie jest rachunek maklerski?
Przed rozpoczęciem swojej przygody z inwestowaniem warto dokładnie zapoznać się z poszczególnymi terminami, mechanizmami i narzędziami. Podstawą jest w tym przypadku rachunek maklerski. Co to właściwie jest? To nic innego, jak specjalne konto bankowe, które służy do przechowywania papierów wartościowych (akcji, obligacji, kontraktów terminowych itp.), a także do ich zakupu lub sprzedaży. Aktualnie tego typu rachunki są niemal zawsze prowadzone w formie elektronicznej, co umożliwia inwestowanie z dowolnego miejsca na świecie w każdym momencie.
Dlaczego rachunek maklerski jest potrzebny?
To wymóg, który wynika z przepisów regulujących działanie giełdy oraz innych rynków finansowych. Zakup i sprzedaż papierów wartościowych to czynności, które mogą być wykonywane jedynie przez certyfikowane podmioty. W Polsce za przyznawanie pozwoleń odpowiada Komisja Nadzoru Finansowego: mogą one być przydzielane bankom, instytucjom finansowym czy osobom prywatnym pracującym jako agenci inwestycyjni. Sam inwestor nie może jednak samodzielnie zawierać transakcji – w tym celu potrzebny jest pośrednik w postaci jednego z uprawnionych podmiotów. W większości przypadków jest nim dom maklerski, bank lub platforma inwestycyjna. Nie brakuje także instytucji, które łączą bankowość z inwestycjami – jednym z przykładów jest duński bank Saxo.
Co jest potrzebne do założenia rachunku maklerskiego?
Aby móc otworzyć rachunek maklerski, trzeba przede wszystkim ukończyć 18 lat i dysponować ważnym dokumentem tożsamości. Do tego należy przejść przez obowiązkową weryfikację, która obejmuje przede wszystkim sprawdzenie dokumentów oraz przejście przez ankietę ryzyka inwestycyjnego. Od 2015 roku instytucje działające w Polsce mają także obowiązek informować urząd skarbowy Stanów Zjednoczonych o amerykańskiej rezydencji klientów, co wiąże się z koniecznością wypełnienia dokumentu FATCA – nawet dla osób, które nie mieszkają w USA i nie mają obywatelstwa amerykańskiego.
Jakie możliwości otwiera konto maklerskie?
Najważniejszą korzyścią, która płynie z prowadzenia konta maklerskiego, jest możliwość inwestowania w akcje spółek notowanych na giełdzie. W zależności od wybranego domu maklerskiego, banku czy platformy inwestycyjnej można liczyć na dostęp do różnych rynków. Do tego często można skorzystać z bazy wiedzy na temat inwestycji, jak również bieżących wykresów i analiz. W przypadku kont profesjonalnych przeważnie istnieje także możliwość kontaktu z indywidualnym doradcą inwestycyjnym. Dzięki temu klienci poszczególnych podmiotów mają szansę stale pogłębiać swoją wiedzę, co może przełożyć się na podejmowanie lepszych decyzji na rynku. Aby lepiej poznać mechanizmy rynkowe, warto zapoznać się z najważniejszymi, najczęściej wykorzystywanymi metodami analizy technicznej i fundamentalnej.
Przy zakładaniu konta maklerskiego należy przede wszystkim pamiętać o ryzyku związanym z giełdą i innymi rynkami finansowymi. Każda inwestycja może skończyć się utratą środków. Szczególnie wysokie ryzyko dotyczy instrumentów pochodnych, które przeważnie są oferowane na zasadzie dźwigni finansowej.
Bibliografia: