sobota, 7 grudnia, 2024
Strona głównaReligiaBiskupi UE wyrażają obawy europejskich przepisów dotyczących "substancji pochodzenia ludzkiego"

Biskupi UE wyrażają obawy europejskich przepisów dotyczących “substancji pochodzenia ludzkiego”

Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej podkreśla godność, prawo i prawo do ochrony każdego życia ludzkiego, w tym życia nienarodzonych dzieci, w związku z proponowanymi przepisami UE dotyczącymi tzw. “substancji pochodzenia ludzkiego”.

Kontekst europejskich regulacji

W oświadczeniu wydanym we wtorek rano, Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) oraz Katholisches Büro w Berlinie wyraziły głębokie obawy dotyczące projektu stanowiska Parlamentu Europejskiego w sprawie regulacji tzw. “substancji pochodzenia ludzkiego” (SoHO). “Życie ludzkie od początku, w tym nienarodzone życie, posiada własną godność, prawo i niezależne prawo do ochrony”.

Życie ludzkie a “substancja pochodzenia ludzkiego”

Potrzeba interwencji wynika w dużej mierze z “jednoznacznego” faktu, że regulacje przyjęte przez Parlament UE “ustalą kierunek przyszłej dyskusji dotyczącej prenatalnego życia ludzkiego w europejskim prawie transplantacyjnym i farmaceutycznym”. COMECE podkreśla, że “życie ludzkie nie jest po prostu ‘substancją pochodzenia ludzkiego'”.

Ochrona życia ludzkiego

Biskupi UE wyrażają obawy, że przepisy SoHO mogą naruszać krajowe prawo w państwach członkowskich, które cenią ochronę życia ludzkiego. Dodatkowe obawy dotyczą różnic w proponowanych przepisach i poprawkach między embrionami, płodami a urodzonymi dziećmi.

Etyczne dylematy

Oświadczenie wyraża również obawy dotyczące możliwości przymusowego testowania genetycznego oraz możliwej “selekcji” dzieci ze względu na choroby genetyczne. “Taka selekcja narusza ludzką godność”, podczas gdy obowiązkowe testy genetyczne stawiają etyczne pytania dotyczące prawa do samostanowienia dawcy i biorcy.

W końcu oświadczenie COMECE nalega, aby szanować etyczne decyzje państw członkowskich UE. Państwa członkowskie, jak mówią biskupi, muszą mieć możliwość regulowania kwestii życia zgodnie z ich zasadami etycznymi, nawet jeśli odbiegają one od przepisów przyjętych przez Parlament UE.

Podobne wiadomości

Popularne tematy