wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek wzywa do pilnych działań przeciwko przemocy wobec kobiet

Papież Franciszek wzywa do pilnych działań przeciwko przemocy wobec kobiet

Papież Franciszek przekazał wiadomość organizatorom kampanii we Włoszech mającej na celu zwalczanie przemocy wobec kobiet, podkreślając konieczność edukacji, która “stawia godność ludzką w centrum”.

Przemoc domowa – trujący chwast naszego społeczeństwa

Papież Franciszek określił przemoc domową jako “trujący chwast, który pleni nasze społeczeństwo i musi być wykorzeniony”. W swojej wiadomości do organizatorów kampanii promowanej przez Radio1Rai, włoski kanał radiowy państwowy, oraz Cadmi D.I.Re, włoską organizację non-profit wspierającą kobiety ofiary nadużyć, Papież wyraził przemyślenia na temat konieczności działania.

Natychmiastowe działanie

W ramach wspólnej kampanii zatytułowanej “Długa fala walki z męską przemocą wobec kobiet”, Papież Franciszek podkreślił, że “każdy z nas ma odpowiedzialność za nadanie głosu naszym bezgłosnym siostrom”. “Nie pozostańmy obojętni!” – wezwał. “Musimy działać teraz, na wszystkich poziomach, z determinacją, pilnością i odwagą”.

Rola mediów

Papież zasugerował, że media masowe odgrywają “wciąż dwuznaczną” rolę w tej kwestii. Z jednej strony, zauważył, że promują “szacunek i umocnienie pozycji kobiet”. Z drugiej jednak strony, ciągle promują “sukces, samozaparcie, konkurencję i moc przyciągania innych oraz dominacji nad nimi”. Papież stwierdził jednak, że “tam, gdzie jest dominacja, tam jest nadużycie”.

Edukacja w duchu godności ludzkiej

W obliczu “plagi” przemocy opartej na płci, Papież Franciszek stwierdził, że pilnie potrzebne jest “odkrycie form sprawiedliwych i zrównoważonych relacji opartych na wzajemnym szacunku”. Potrzebna jest zatem “działalność edukacyjna”, która “stawia osobę ludzką i jej godność w centrum”.

Podobne wiadomości

Popularne tematy