piątek, 31 maja, 2024
Strona głównaMedycyna5 powodów, aby korzystać z teleporad lekarskich

5 powodów, aby korzystać z teleporad lekarskich

Jeśli korzystaliście z teleporad lekarskich w czasie pandemii, wiecie, że to nie zawsze idealne rozwiązanie. „Nie zawsze” nie znaczy jednak „nigdy” – oto pięć powodów, aby dać szansę teleporadzie.

1. Bez wychodzenia z domu

Czy jest lepszy powód, żeby załatwić coś przez telefon, niż możliwość pozostania we własnym domu? Bez podróżowania przez miasto, szukania miejsca do parkowania lub ciśnięcia się w autobusie. Bez narażania się na cudze zarazki i bez zarażania innych naszym wirusem. Co więcej, oszczędzasz czas, który trzeba by było przeznaczyć na dojazd do przychodni i z powrotem, nie mówiąc już o tym spędzonym w kolejce pod gabinetem. Jeśli zatem twoja choroba nie wymaga zbadania osobiście przez lekarza, śmiało skorzystaj z teleporady.

2. Łatwo dostępne

Obecnie teleporada lekarska to opcja oferowana przez większość przychodni. Część poradni ma umowę z NFZ, można więc skorzystać z niej na podstawie ubezpieczenia. W innych opłata za telewizytę jest niewygórowana w porównaniu z wizytą stacjonarną. Konsultację lekarską możesz kupić nawet w sklepie Żabka – teleporady medyczne sprzedawane są tam w formie voucherów opłacanych w kasie, co oznacza, że nie musisz nawet mieć konta bankowego.

3. Recepta w pięć minut

Jeśli potrzebujesz tylko przedłużyć receptę, naprawdę nie ma potrzeby stać w kolejce do gabinetu lekarskiego. Każda wizyta w przychodni oznacza niestety możliwość przyniesienia do domu choroby, którą nieświadomie zarazisz się od innych pacjentów. Dlatego jeśli nie jesteś chory, lepiej unikaj poradni lekarskich i omów swoją kolejną receptę przez telefon. Nawet jeśli konsultację odbędziesz z lekarzem, który do tej pory cię nie leczył, może on przepisać ci lek na podstawie wywiadu, czyli po prostu rozmowy lekarza z pacjentem, a także dostępnej dokumentacji medycznej.

4. Krótkie terminy

W większości przypadków czas oczekiwania na teleporadę jest znacznie krótszy niż na tradycyjną wizytę. Dotyczy to nie tylko internisty lub pediatry, ale także specjalistów, takich jak na przykład endokrynolog, alergolog czy lekarz psychiatra. Jeżeli twoja sprawa nie wymaga osobistego kontaktu, ale jest dość pilna (na przykład masz pytanie o wyniki badań lub zmianę dawki leku), rozmowa telefoniczna będzie dobrym rozwiązaniem.

5. Niższa cena, większy wybór

Telewizyta jest zazwyczaj tańsza od wizyty w gabinecie. Co więcej, możesz skonsultować się z lekarzami z całego kraju, a nie tylko z miasta, w którym aktualnie przebywasz. Na przykład HomeDoctor (Żabka oferuje teleporady właśnie w tej poradni) ma przychodnię stacjonarną w Warszawie, ale z konsultacji telefonicznej możesz skorzystać niezależnie od tego, w jakiej miejscowości mieszkasz.

To tylko 5 powodów, ale przypuszczamy, że może być ich więcej. Jeśli jednak naprawdę źle się czujesz, pamiętaj o Nocnej Pomocy Lekarskiej i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych.

Podobne wiadomości

Popularne tematy