wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaReligiaNadużycia seksualne dzieci dotyczą całego społeczeństwa

Nadużycia seksualne dzieci dotyczą całego społeczeństwa

Adresując delegację Komisji Latynoamerykańskiej ds. Badań i Szkolenia w zakresie Ochrony Małoletnich (CEPROME), Papież Franciszek podkreśla postępy dokonane przez Kościół w zwalczaniu plagi nadużyć seksualnych dzieci i wzywa do kontynuowania działań na rzecz ochrony osób narażonych.

Plaga nadużyć seksualnych dzieci

Papież Franciszek powiedział katolickiej latynoamerykańskiej interdyscyplinarnej grupie zajmującej się szkoleniem księży i osób duchownych w zakresie ochrony małoletnich, że plaga nadużyć seksualnych dzieci musi być adresowana przez całe społeczeństwo. “Nadużycia, które dotknęły Kościół, są tylko blade odbicie smutnej rzeczywistości, która dotyczy całej ludzkości i której nie poświęca się wystarczającej uwagi,” powiedział Papież w swoim przemówieniu.

Twarz cierpiącego Chrystusa

W swoim przemówieniu, Święty Ojciec skojarzył cierpienie nadużywanych dzieci i wszystkich osób narażonych z cierpieniem Chrystusa, przypominając “męczennika-dziecko”, św. Chistophera de La Guardia, którego Kościół w Hiszpanii uczcił 25 września. “Jakby świat się zmienił,” powiedział, “gdybyśmy widzieli w cierpieniu każdego dziecka, każdej osoby narażonej, cechę wytłoczoną na welonie, którym Weronika otarła twarz Chrystusa!”

Adresowanie plagi nadużyć seksualnych w społeczeństwie

Papież Franciszek podziękował latynoamerykańskiej komisji za jej pracę, zauważając, że jest to jeden z wielu wkładów w postępy, jakie Kościół poczynił w ostatnich latach w zakresie adresowania i zwalczania nadużyć seksualnych dzieci. Podkreślił, że “musi to być również znacząca praca dla społeczeństwa, aby kroki i osiągnięcia Kościoła w tej ścieżce mogły być zachętą dla innych instytucji do promowania tej kultury opieki.”

Modlitwa o nawrócenie sprawców

Kończąc swoje przemówienie, Papież Franciszek wezwał wszystkich do modlitwy za wstawiennictwem św. Teresy z Lisieux, aby ci, którzy popełniają te przestępstwa, mogli się nawrócić i zobaczyć w swoich ofiarach “oczy Jezusa”.

Podobne wiadomości

Popularne tematy