sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaZachodni Brzeg: Ludzkie w obliczu konfliktu - “jesteśmy ludźmi, a nie numerami”

Zachodni Brzeg: Ludzkie w obliczu konfliktu – “jesteśmy ludźmi, a nie numerami”

W obliczu narastającego konfliktu na Zachodnim Brzegu, szczególnie w Jenin, społeczność międzynarodowa zwraca uwagę na dramatyczne wydarzenia, które rozgrywają się w tym regionie. Profesor Walid Basha, chrześcijanin i mikrobiolog z Uniwersytetu An-Najah, dzieli się swoimi przemyśleniami i obawami.

Rosnący strach przed inwazją

Jenin, miasto będące epicentrum konfliktu izraelsko-palestyńskiego, żyje w strachu przed kolejną inwazją izraelską. Profesor Basha opisuje, jak mieszkańcy, w tym on sam, żyją w niepewności, oczekując na możliwe działania wojskowe. “Siedzimy w domach, czekając na inwazję; nie wiemy, kiedy to nastąpi” – mówi Basha.

Ludzkie kosztem konfliktu

Konflikt na Zachodnim Brzegu nie jest tylko zbiorem liczb i statystyk. Profesor Basha podkreśla ludzki wymiar tragedii, mówiąc: “Liczymy ofiary, ale nie jesteśmy tylko numerami”. Opowiada o tragicznych wydarzeniach z 3 lipca 2023 roku, kiedy to izraelska armia przeprowadziła masowy atak na Jenin.

Zniszczenie i nadzieja na wolność

Mieszkańcy Jenin doświadczają nie tylko strachu, ale także fizycznego zniszczenia swojego miasta. Drogi, infrastruktura, znaki drogowe – wszystko to pada ofiarą konfliktu. Basha mówi o pragnieniu wolności, które jest wspólne dla wszystkich Palestyńczyków.

Trudna sytuacja chrześcijan

Jako chrześcijanin, Basha opisuje również specyficzną sytuację chrześcijańskiej społeczności w Jenin. Mówi o spalonym kościele i trudnościach, z jakimi borykają się chrześcijanie w regionie, podkreślając jednak swoje przywiązanie do rodzinnego miasta.

Apel o pomoc międzynarodową

W obliczu rosnącej przemocy i trudności, Basha apeluje do społeczności międzynarodowej o pomoc i zwrócenie uwagi na sytuację na Zachodnim Brzegu. Podkreśla, że tragedia, która rozgrywa się w Gazie, jest ignorowana przez świat.

Podobne wiadomości

Popularne tematy